REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Bank Anglii tnie prognozy dla gospodarki

Bank Anglii obciął prognozę wzrostu PKB Wielkiej Brytanii na 2019 rok z 1,7 proc. do 1,2 proc. Wzrost ma więc być najsłabszy od dziesięciu lat. Przyczynia się do tego niepewność związana z brexitem.
Foto: Adobestock

„Brytyjski wzrost gospodarczy wyhamował pod koniec 2018 r. i wygląda na to, że osłabł jeszcze bardziej na początku 2019 r. To spowolnienie odzwierciedla głównie słabszą aktywność gospodarczą za granicą oraz zwiększone skutki brexitowej niepewności w kraju" – mówi komunikat Banku Anglii.

Prognoza wzrostu na 2020 r. została obniżona z 1,7 proc. do 1,5 proc. Bank Anglii zdecydował również o utrzymaniu swojej głównej stopy procentowej na poziomie 0,75 proc. Decyzja ta była jednomyślna i nie wywołała zaskoczenia wśród inwestorów. Bank centralny zapowiedział, że po brexicie równie dobrze może podnieść jak i obniżyć stopy. Wszystko będzie zależało od tego jak rozwinie się sytuacja.

W reakcji na cięcie prognoz gospodarczych przez Bank Anglii funt osłabł w czwartek po południu o 0,4 proc. wobec dolara. Za 1 funta płacono nawet 1,287 USD, czyli najmniej od ponad dwóch tygodni.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA