Gospodarka - Świat

The Guardian: „Popisowe” procedury Ryanaira

Ryanair i Virgin Atlantic zostały ocenione jako najgorsze linie lotnicze przez osoby, które chciały uzyskać zwrot pieniędzy po odwołaniu lotu – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Which?
Foto: Bloomberg

Badanie wykazało również, że ponad 30 proc. respondentów, których lot został odwołany, czekało na zwrot gotówki ponad trzy miesiące, a żaden z pasażerów Ryanaira nie otrzymał pieniędzy w wymaganym prawnie okresie.

Na domiar wszystkiego irlandzka linia nie udziela zwrotów za loty, które wciąż się odbywają pomimo restrykcji. Aż 83 proc. klientów zadowolonych było z obsługi linii Jet2, wyniki powyżej 50 proc. uzyskały też linie Tui i British Airways. GSU

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.