Gospodarka - Świat

Financial Times: M&A za 3 bln USD

Globalna wartość fuzji i przejęć przekroczyła w minionym roku 3 bln USD. To był już czwarty z rzędu rok z takim wynikiem, a bankowcy przewidują, że w 2018 r. aktywność w tym segmencie rynku będzie jeszcze większa.
Foto: 123rf

Najwięcej fuzji i przejęć dokonano w minionym roku w Stanach Zjednoczonych. Ich łączna wartość przekroczyła 1,4 bln USD, aczkolwiek była o 16 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Liczba przeprowadzonych w USA transakcji tego typu przekroczyła poziom 2,4 tys., co było wynikiem rekordowym.

Największa zapowiedziana w minionym roku transakcja nie jest jeszcze pewna, bo firma Broadcom złożyła ofertę wrogiego przejęcia za 130 mld USD konkurencyjnego producenta półprzewodników Qualcom.

W strefie euro wartość ogłoszonych fuzji i przejęć wzrosła o 16 proc. do 856,3 mld USD, mimo odrzucenia oferty Kraft Heinza przejęcia za 143 mld USD Unilevera.

W rejonie Azji i Pacyfiku łączna wartość zapowiedzianych fuzji i przejęć wyniosła 911,6 mld USD, o 11 proc. więcej niż w 2016 r. Chińskie spółki utrzymały wysokie tempo zagranicznych zakupów, na które przeznaczyły 140,5 mld USD.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły