REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Bloomberg: Google będzie musiał zapłacić 4,3 mld euro kary

Unia Europejska ukarze w środę Google grzywną w wysokości 4,3 miliarda euro (5 miliardów dolarów) - informuje Bloomberg powołując się na swoje źródła w Brukseli. To rekordowa kwota, żadna firma nie została do tej pory tak dotkliwe skarcona za praktyki monopolistyczne.
Foto: Bloomberg

Chodzi o faworyzowanie przez Google aplikacji, których jest twórcą (takich jak przeglądarka Chrome) na urządzeniach z systemem operacyjnym Android. Grzywna, która zostanie ogłoszona w środę kończy wielomiesięczne postępowanie UE w tej sprawie.

Jak donosi Bloomberg Google zostało już uprzedzone o grożących mu sankcjach. Dyrektor generalny Google, Sundar Pichai, rozmawiał wczoraj wieczorem z unijną komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. Decyzja ma zostać publicznie ogłoszona dziś w ciągu dnia.

 

Kara ma być niemal dwukrotnie wyższa od tej, którą Komisja Europejska nałożyła na Google w ubiegłym roku. Wtedy chodziło o nadużywanie przez Google dominującej pozycji w swojej wyszukiwarce internetowej, w której koncern promował własny serwis zakupowy. Wtedy Unia Europejska nałożyła na Google karę w wysokości 2,4 mld euro.

Na wieść o karze akcje firmy Alphabet, właściciela Googla, spadły o 0,4 proc. w handlu przedsesyjnym.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA