REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Kongres Gospodarczy „Parkietu”. Będzie rekord w eksporcie?

Najświeższe dane dotyczące polskiego eksportu wskazują, że jego wartość może w tym roku przekroczyć 200 mld euro.
Foto: Bloomberg

– Dane pokazujące kondycję polskiego eksportu napawają optymizmem. Według prognoz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) bieżący rok możemy zamknąć wynikiem ponad 200 mld euro, co oznacza ponad 10 proc. wzrostu w stosunku do 2016 r. – mówi Piotr Stolarczyk, wiceprezes i p.o. prezesa KUKE. Jak dodaje, polskie firmy coraz śmielej zaznaczają swoją obecność na dalekich rynkach Afryki, Azji i obu Ameryk. – Dywersyfikacja kierunków naszego eksportu to warunek dalszego jego rozwoju – wtóruje Tomasz Salomon, wicedyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju, bo jak przypomina, prawie 80 proc. polskiego eksportu trafia na jednolity rynek europejski, a 27,4 proc. do naszych zachodnich sąsiadów – Niemiec.

Są jednak i firmy, także z branży nowych technologii, które umiejętnie łączą eksport do naszego głównego partnera zza Odry, jak i na wielki i wciąż dopiero zdobywany przez rodzimych eksporterów rynek amerykański. Takim przedsiębiorstwem jest np. SoftwarePlant.

– Jesteśmy skoncentrowani na rozwoju innowacyjnego produktu do zarządzania portfelem projektów, który stosowany jest zarówno wśród małych, kilkuosobowych firm, jak i wielkich korporacji takich jak Bloomberg, Credit Suisse, Intel czy Apple. W sumie posiadamy portfel około 8 tys. klientów rozsianych po wszystkich kontynentach z największą ekspozycją na rynkach amerykańskim i niemieckim – mówi Tomasz Kucharski, prezes SoftwarePlant. – Rozwiązanie jest eksportowane zarówno jako oprogramowanie instalowane na serwerach klienta, jak i usługa SaaS (Software as a Service), czyli aplikacji umieszczonej w tzw. chmurze – dodaje.

Ekspansja zagraniczna to jednak nie tylko ogromna szansa na dynamiczny rozwój, bowiem działalność na globalnych rynkach nieodłącznie wiąże się też z ryzykiem. – Każdy z zagranicznych rynków ma swoją specyfikę, wymaga indywidualnej analizy oraz specjalistycznej wiedzy. Eksporterzy muszą zmierzyć się nie tylko z wahaniami kursów walutowych, ryzykiem nieotrzymania płatności za dostarczony towar lub wykonaną usługę, ale także pozyskać finansowanie na realizację projektu eksportowego – tłumaczy Piotr Stolarczyk. Dodaje, że rozwiązania oferowane przez KUKE pozwalają ograniczyć to ryzyko. – Pomagamy przedsiębiorcy wybrać rozwiązania najlepiej odpowiadające profilowi jego działalności: ubezpieczenia należności, faktoring, gwarancje kontraktowe, ale także ochronę inwestycji zagranicznych. Oferta instytucji zrzeszonych w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, której częścią jest KUKE, obejmuje bardzo szeroki wachlarz usług i produktów wspierających ekspansję zagraniczną, takich jak usługi doradcze i promocyjne, instrumenty kapitałowe, kredyty bankowe finansujące transakcje eksportowe oraz ubezpieczenia – wylicza wiceprezes KUKE.

I właśnie o wsparciu politycznym, instytucjonalnym i finansowym dla polskich eksporterów będziemy dyskutować podczas jednego z paneli podczas zbliżającego się Kongresu Gospodarczego „Parkietu". W dyskusji wezmą udział m.in. Nina Dobrzyńska, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Piotr Stolarczyk, wiceprezes i p.o. prezesa KUKE, oraz Tomasz Kucharski, prezes SoftwarePlant.

Zachęcamy do udziału w Kongresie Gospodarczym „Parkietu”. Kliknij w ten link, aby zapoznać się z programem i się zarejestrować.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA