Gospodarka - Kraj

Gospodarka w zwierciadle krzywej

Tydzień temu rentowność dwuletnich obligacji Polski pierwszy raz od 2008 r. była wyżej niż rentowność dziesięciolatek. Interpretacji tego zjawiska może być kilka.
Foto: Bloomberg

Rada Polityki Pieniężnej zbyt długo zwlekała z podwyżkami stóp procentowych. Podwyższona inflacja zdążyła się już zakorzenić, a żeby ją ograniczyć, RPP będzie musiała zaostrzać politykę pieniężną bardziej agresywnie i szybciej, niż mogłaby, gdyby zareagowała wcześniej. Ceną za to będzie wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego, a być może nawet recesja. Alternatywa? Inflacja trwale przewyższająca cel NBP i związana z tym dodatkowa premia za ryzyko, wkalkulowana w ceny polskich aktywów. To wnioski, które można wyciągnąć na podstawie obserwacji notowań polskich obligacji skarbowych.

Niezawodny zwiastun recesji?

W normalnych okolicznościach im dłuższy termin do wykupu obligacji, tym wyższa ich rentowność. To odzwierciedlenie struktury tzw. premii terminowej, czyli wynagrodzenia, jakiego inwestorzy żądają w związku z ryzykiem, że w czasie do wykupu obligacji warunki rynkowe (inflacja, stopy procentowe banku centralnego, kurs waluty) będą inne, niż zakładają. Z tego powodu w ostatnich dwóch dekadach rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych Polski była przeciętnie o 0,8 pkt proc. wyższa niż rentowność obligacji dwuletnich. W tym roku ta różnica była nawet większa, wynosiła przeciętnie 1,4 pkt proc. Mniej więcej od września krzywa rentowności (czyli rentowność obligacji uszeregowanych pod względem czasu do wykupu) zaczęła się jednak wyraźnie spłaszczać. A w drugim tygodniu listopada rentowność dwulatek znalazła się nawet wyżej (o ponad 0,1 pkt proc.) niż rentowność dziesięciolatek. To pierwszy taki przypadek od 2008 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.