W najbliższy poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz pełnomocnik premiera ds. walki ze smogiem Piotr Woźny zaprezentują raport o kosztach finansowych i społecznych fatalnej jakości powietrza w Polsce. Przedstawią też swoją receptę na walkę ze smogiem. W tym samym czasie minister energii Krzysztof Tchórzewski pracować będzie nad ostatecznym kształtem rozporządzenia, wprowadzającego normy jakości dla węgla, które ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości powietrza.
Czytaj także: W rządzie trwa spór o sposób walki ze smogiem
Ostra krytyka
Rozporządzenie ministra energii i zawarte w nim limity dotyczące wilgotności paliwa, zawartości w nim popiołów, a zwłaszcza siarki wzbudziły sprzeciw organizacji walczących o czyste powietrze, a także niektórych samorządów. Z naszych informacji wynika, że minister Tchórzewski jest gotów obniżyć limity obecności siarki w surowcu. Jego propozycja, dopuszczająca do sprzedaży w domowych piecach węgiel o zasiarczeniu sięgającym 1,8 proc., w praktyce dopuszcza do użytku paliwo silnie zanieczyszczone i cementuje obecną sytuację na rynku.
Może się jednak okazać, że nawet zmniejszenie tego limitu nie przesądzi o końcu sporu. Minister Emilewicz proponuje bowiem nie tylko wprowadzenie maksymalnego limitu 1,5 proc. dla siarki w węglu, ale też wprowadzenie nowych parametrów jakościowych i całkowitą zmianę systematyki podziału węgla na poszczególne rodzaje. To oznacza, że tabele wprowadzające normy jakości, nad którymi resort energii pracował wiele miesięcy, musiałyby być napisane od nowa. Emilewicz wnioskuje też o uzupełnienie uzasadnienia rozporządzenia o wpływ spalania paliw spełniających normy na zdrowie ludzi i środowisko. Ma przy tym pełne poparcie Piotra Woźniaka.
Teoretycznie minister Tchórzewski może odrzucić propozycje resortu przedsiębiorczości. Ale to oznaczałoby gigantyczne wydłużenie prac nad nowymi przepisami. Emilewicz zawnioskowała bowiem, by w przypadku nieuwzględnienia jej uwag w całości projekt rozporządzenia trafił z powrotem pod obrady Rady Ministrów.