REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Neutralność klimatyczna. Scenariusz, którego nikt nie potrafi napisać

– Dbamy z jednej strony o klimat, o czyste powietrze, a z drugiej dbamy o portfele Polaków – przekonywał po zablokowaniu zapisu o neutralności klimatycznej UE do 2050 r. premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli.

Foto: AFP

– Scenariusz transformacji energetycznej powinien być pisany w Polsce – przekonywał też wkrótce później wiceszef MSZ Konrad Szymański. Na razie taką rolę ma odgrywać „Krajowy plan na rzecz energii klimatu na lata 2021–2030", ale daleko temu dokumentowi do strategii mówiącej cokolwiek o roku 2050 i całkowitej neutralności klimatycznej.

Z perspektywy Bartłomieja Kubickiego, analityka Societe Generale, chodzi o proces, który już trwa. – Pierwsze środki na proces transformacji energetycznej Polska już otrzymała: w postaci darmowych uprawnień do emisji CO2 – podkreśla analityk w rozmowie z „Parkietem". – Nasze ceny energii odzwierciedlają pełny koszt emisji CO2, więc takie dodatkowe uprawnienia są dodatkowym zyskiem dla producentów energii – dodaje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA