REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Konsumpcja w maju trochę rozczarowująca

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2019 r. była wyższa niż przed rokiem o 5,6 proc. – podał GUS. Ekonomiście spodziewali się zaś wzrostu średnio o 6,9 proc.
Foto: Adobestock

Jeszcze w kwietniu sprzedaż detaliczna wzrosła realnie o 11,9 proc. rok do roku, a maju już tylko o 5,6 proc. – wynika z poniedziałkowych danych GUS. W porównaniu z kwietniem tego roku, sprzedaż w maju spadła o 3,5 proc. - Takie spowolnienie dynamiki jest przede wszystkim tzw. efektem kalendarza, wynikającym z późnej w tym roku Wielkanocy i przesuwaniem w związku z tym przez gospodarstwa domowe świątecznych zakupów – wyjaśnia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. - O ile kwietniowemu wynikowi sprzyjała niska baza odniesienia z roku poprzedniego, o tyle w maju było dokładnie na odwrót – dodaje.

Kurtek zauważa, że majowej sprzedaży detalicznej mogła pomóc, przynajmniej częściowo, wypłata tzw. trzynastej emerytury, czyli zastrzyk gotówki w postaci około 10 mld zł dla emerytów i rencistów, ale w danych tego nie widać. - Być może efekt pojawi się z opóźnieniem – uważa Kurtek. Jej zdaniem biorąc pod uwagę kolejną pulę transferów socjalnych (500 zł na każde dziecko od lipca br.), w kolejnych miesiącach sprzedaż detaliczna ma szanse ponownie rosnąć w wysokim tempie, przekładając się na wciąż relatywnie wysoką dynamikę konsumpcji i tym samym PKB w tym roku.

W maju najmocniej wzrosła sprzedaż w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 16,6 proc. rok do roku) oraz w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 9,1 proc.). Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem" wysoki wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grup: „meble, rtv, agd" (o 16,6 proc.) oraz farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (o 14,8 proc.). Niewielki zaś spadek sprzedaży odnotowano w kategorii „tekstylia, odzież, obuwie" (o 0,1 proc.).

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w kwietniu o 9,6 proc. rok do roku wobec 17,4 proc. w kwietniu. Konsensus rynkowy wskazywał na wzrost produkcji budowlano-montażowej o 14 proc. Zdaniem Moniki Kurtek dane z gospodarki realnej, które zostały opublikowane przez GUS w ostatnim czasie, sugerują wciąż wysokie i nie odbiegające istotnie od zanotowanego w pierwszym kwartale br. tempo wzrostu PKB w drugim kwartale br.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA