Gospodarka - Kraj

Polski Ład – program prorozwojowy?

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie wymaga zdefiniowania tego, co oznacza polityka prorozwojowa.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Otóż to zbiór działań – wydatków publicznych, zmian regulacyjnych, kreowania określonych bodźców – które prowadzą do akumulacji różnych form produktywnego kapitału (ludzkiego, społecznego, fizycznego, aktywów niematerialnych) oraz stwarzają możliwości ich pełnego wykorzystania.

To jednak nie wszystko, taki program musi przyczyniać się do zwiększenia akumulacji ponad to, co w gospodarce miałoby miejsce bez tego programu, rzadko bowiem (wyjątek stanowią np. okresy wojen) mamy do czynienia z sytuacją, że proces akumulacji aktywów w ogóle nie występuje. Jak ważne jest to zastrzeżenie, pokazuje chociażby Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju – z definicji prorozwojowa, stawiająca wręcz konkretne cele co do wzrostu stopy inwestycji (ich relacji do PKB), w praktyce przełożyła się na spowolnienie procesów akumulacji aktywów fizycznych (w latach 2016–2019 stopa inwestycji kształtowała się na poziomie 18,1 proc., wobec 19,7 proc. we wcześniejszym, czteroletnim okresie).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.