REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

RPP: inflacja zwolni sama

Większość członków Rady Polityki Pieniężnej ocenia, że wyraźny wzrost inflacji na przełomie 2019 i 2020 r. to głównie efekt czynników, które są poza bezpośrednim wpływem krajowej polityki pieniężnej
Foto: Bloomberg

Część z tych czynników ma charakter szoków podażowych, które równocześnie będą ujemnie wpływały na tempo wzrostu polskiej gospodarki. A jego oczekiwane wyhamowanie będzie z czasem tłumiło inflację.

W styczniu inflacja w Polsce przyspieszyła do 4,4 proc. rok do roku z 3,4 proc. w grudniu. Tym samym pierwszy raz od 2011 r. znalazła się powyżej górnej granicy (3,5 proc.) dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP. Członkowie RPP podczas lutowego posiedzenia jeszcze tymi danymi nie dysponowali, ale znali prognozy ekonomistów, które wskazywały na taki wzrost inflacji. Część z nich wyrażała obawy, że inflacja utrwali się powyżej celu NBP. Mimo to nie został zgłoszony wniosek o podwyżkę stóp procentowych. W styczniu pojawił się wniosek o podniesienie głównej stopy NBP o 0,15 pkt proc., który – jak pokazały opublikowane w czwartek wyniki głosowań – poparło trzech członków RPP. GS

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA