REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Amerykanie podbijają europejskie indeksy

Po porannym marazmie po południu koloru zielonego jest zdecydowanie więcej na europejskich giełdach. Rosną też w górę kontrakty na amerykański S&P500.
Foto: AFP

Lepsze zachowanie europejskich indeksów oraz zapowiedź pozytywnego otwarcia sesji za Atlantykiem jak na razie nie pobudzają do zakupów na GPW.

WIG20 od rana utrzymuje się odrobinę nad zamknięciem z wtorku. W gronie krajowych dużych spółek po południu najlepsze są Play, KGHM, CD Projekt, mBank i PKO BP. Każda z tych spółek zyskuje ponad 1 proc. Jednocześnie jest dość szeroka grupa spółek zniżkujących ponad 1 proc. Co ciekawe, na jej czele również jest spółka telekomunikacyjna, czyli Orange Polska, zniżkujące o 1,7 proc. Ponad 1 proc. tracą jeszcze PGE, Santander, Dino Polska oraz LPP. Obroty są podobnie niskie jak we wtorek i jak na razie nie przekraczają 200 mln zł. Co ciekawe, większość europejskich indeksów mocno poprawiło notowania w porównaniu z porannymi poziomami. DAX po południu zyskuje ponad 1  proc. Również kontrakty na S&P500 zapowiadają "zielone" otwarcie w USA.

Znacznie większe kłopoty niż duże mają krajowe średnie a szczególnie małe spółki. mWIG40 zniżkuje po południu o około 0,3 proc. Indeks wciąż utrzymuje się przy poziomie 3600 pkt. Taka sytuacja ma miejsce od kilku dni, jednak warto zauważyć, że wahania mWIG40 są coraz mniejsze i wygląda na to, że może to nie być koniec spadków mWIG40. Warto zauważyć, że jego wynik od początku roku to 8 proc. pod kreską, a obecnie mWIG40 jest w okolicach poziomów z połowy 2016 r. Tymczasem sWIG80 jest dziś po południu 1,15 proc. pod kreską. Dzisiejsze otwarcie indeksu nastąpiło z luką bessy, po czym indeks spadł w kierunku minimów z początku października. sWIG80 zbliża się tym samym do poziomów z początku lutego tego roku.

Na rynku walut złoty utrzymuje wczorajsze poziomy. Dolar kosztuje 3,93 zł, a euro 4,32 zł. Po południu nieco rośnie cena ropy naftowej, wycenianej już na ponad 53 dolary za baryłkę.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA