Giełda

Nie wszyscy poddają się giełdowej nudzie

Pierwsza połowa środowej sesji na GPW upłynęła pod znakiem niskiej zmienności i niskich obrotów. Tuż po 13.00 WIG20 zyskiwał tylko 0,1 proc., a mWIG40 i sWIG80 spadały o 0,15 i 0,2 proc.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Z giełdową nudą Warszawa nie jest dziś odosobniona. Gdy rodzime indeksy wahały się przy poziomach wtorkowego zamknięcia, DAX i CAC40 zyskiwały po 0,1 proc. Wyjątkiem na giełdowej mapie Europy był tylko ukraiński UX, rosnący o ponad 2 proc. i węgierski BUX tracący 1,2 proc. Na razie sprawdza się to, o czym pisałem w porannym komentarzu – inwestorzy wstrzymują się z poważniejszymi decyzjami do wieczornej konferencji Fedu. Część analityków uważa, że mogą się tam pojawić ważne głosy, od których zależy kontynuacja hossy na Wall Street. Poczekamy, zobaczymy.

Niska zmienność na głównych indeksach GPW nie oznacza, że skromne wahania dotyczyły w pierwszwj połowie sesji wszystkich podmiotów. Wśród indeksów branżowych na plus wyróżniały się WIG-Telekomunikacja, WIG.GAMES i WIG-Spożywczy, które rosły o ponad 1 proc. Z kolei WIG-Budownictwo był ponad 1 proc. pod kreską. Jeśli chodzi o spółki, to wśród blue chips liderem była JSW. Jej akcje drożeją dziś szóstą sesję z rzędu. Po 13-stej cena rosła o ponad 4 proc. do 26,48 zł. Choć węglowa spółka to przedstawiciel WIG20, to ewidentnie stała się ona ostatnio ulubieńcem spekulantów. W gronie dużych spółek ponad 4 proc. zyskiwał też Play. Słabością w tym segmencie raziły natomiast Lotos i Santander, tracące po ponad 2 proc.

W gronie mWIG40 na czele stawki były Biomed, PlayWay, Eurocash i BNP. Akcje tej czwórki drożały o ponad 2 proc. Dół tabeli zamykał Mabion, ze spadkiem o 12,5 proc. i obrotach sięgających 6,5 mln zł. Wśród maluchów ponad 4 proc. zyskiwały Forte i ML System, a ponad 4 proc. traciły Trakcja i PGS Software.

Rynek NewConnet też jest dziś niemrawy. NCINdex rósł po południu tylko o 0,2 proc. Największe obroty, przekraczające 1 mln zł, notowały Inno-Gene (-6,2 proc.), 4MASS (+18,6 proc.), AQT (+7 proc.), One More Level (+1proc.) , SimFabric (-10,8 proc.) i Geotrans (+6,1 proc.). Jak więc widać – w każdym segmencie rynkowym znajdziemy dziś podwyższoną zmienność.

Poza rynkiem akcji warto dziś zwrócić uwagę na ropę. Baryłka WTI drożał po południu o 2,2 proc. do 39,1 USD, odreagowując straty z ubiegłego tygodnia. 0,5 proc. nad kreską trzymało się złoto, a futuresy na S&P500 rosły o 0,4 proc., zwiększając szanse na wzrostowy początek sesji na Wall Street. Stabilizacja dotknęła też dziś rynek kryptowalut. Jego kapitalizacja oscylowała po południu przy 350 mld USD, z bitcoinem o wycenie 10 877 USD.

Powiązane artykuły