Giełda

Poranek maklerów: Ważny sygnał dla Fedu

To najważniejsze dane makro w tym tygodniu – twierdzą maklerzy. Chodzi o dzisiejszy odczyt amerykańskiej inflacji, która ostatnio wynosiła 5,4 proc., a tym razem ma spaść do 5,3 proc. Odstępstwo w jedną bądź drugą stronę może oddalić lub przybliżyć termin normalizacji polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną.
Foto: Adobestock

Inflacja w USA w centrum uwagi

Patryk Pyka, DI Xelion

Początek tygodnia przyniósł wzrosty na krajowym parkiecie. Pomimo mieszanych nastrojów w trakcie sesji azjatyckiej, inwestorzy na Starym Kontynencie postanowili odreagować ubiegłotygodniową słabość. W ślad za europejskimi indeksami podążył również WIG20, który zakończył ostatecznie dzień ze zwyżką o 1,2%. Kolor zielony pojawił się również w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 zyskał 0,9%, a sWIG80 0,7%. Należy zaznaczyć, że w przypadku indeksu małych spółek doszło wczoraj do wybicia szczytu z lipca 2007 r.

Wśród polskich blue chipów ponownie brylowała Jastrzębska Spółka Węglowa – akcje kopalni podrożały w trakcie poniedziałkowej sesji o 4,4%. Oznacza to, że od rozpoczęcia silnego ruchu wzrostowego w drugiej połowie sierpnia, który został zainicjowany szalejącymi cenami węgla koksującego, kapitalizacja spółki powiększyła się o ok. 60%. Po drugiej stronie rynku znalazł się z kolei Mercator, którego akcje potaniały o 6,3%. Producent rękawiczek w ostatnim czasie skorygował w dół szacunki wyników za II kw., pogarszając tym samym negatywne nastawienie inwestorów do spółki, które od październikowych szczytów sprowadziło wycenę 75% niżej.

Tymczasem na Wall Street główne indeksy nieśmiało przerwały słabą passę z ubiegłego tygodnia i w większości zakończyły sesję na plusie. S&P500 zyskał 0,2%, z kolei DJIA zaliczył wzrost o 0,8%. Powyżej kreski nie zdołał jednak wyjść Nasdaq, który zakończył dzień z kosmetycznym spadkiem o 0,1%. W poniedziałek Demokraci z Izby Reprezentantów zgłosili projekt ustawy podwyższającej stawki podatkowe dla korporacji oraz najbogatszych Amerykanów. W projekcie mowa między innymi o podwyższeniu podatku CIT z 21% do 26,5%. Warto wspomnieć, że zaproponowana podwyżka jest niższa niż ta, która pierwotnie została zapowiedziana wczesną wiosną przez prezydenta Bidena (28%). Póki co, reakcja rynku na podatkowe plany Demokratów pozostaje ograniczona – faktem jest to, że swój sceptycyzm w stosunku do projektu sygnalizują nie tylko Republikanie, ale także niektórzy umiarkowani Demokraci.

W dniu dzisiejszym w centrum uwagi znajdą się dane dotyczące amerykańskiej inflacji CPI. Konsensus rynkowy zakłada kosmetyczny spadek inflacji z 5,4% r/r w lipcu do 5,3% r/r w sierpniu. Przebicie prognoz rynkowych najpewniej wywoła powrót dyskusji na temat tempa oraz momentu rozpoczęcia taperingu. Na rozwianie wszelkich wątpliwości w tym zakresie inwestorzy będą musieli jednak poczekać do najbliższego posiedzenia FOMC, które odbędzie się w dniach 21-22 września.

Sądny dzień

Maciej Madej, DM TMS Brokers

We wtorek opublikowane zostaną szacunki inflacji konsumenckiej w USA za sierpień. Rynek oczekuje minimalnego schłodzenia dynamiki wzrostu cen (5,3 proc. r/r vs 5,4 proc. poprzednio). Publikacja może mieć swoje reperkusje w wycenach na rynku akcji, gdyż z dużym prawdopodobieństwem wpłynie na decyzje monetarne Fed. Wyższy odczyt może podsycić oczekiwania normalizacji polityki pieniężnej, które zostały zdecydowanie zrewidowane po niedawnej (rozczarowującej) publikacji NFP. Z drugiej zaś strony jakiekolwiek oznaki wygasania presji inflacyjnej będą sprzyjać Fed w prowadzeniu luźnej polityki pieniężnej.

Poniedziałkowy handel na Wall Street zaczynał się w dobrych nastrojach, choć kończył w nieco gorszych. Nasdaq100 cofnął się o 0,07 proc. Powyżej poziomów odniesienia kończyły jednak Dow Jones oraz S&P500, zyskując odpowiednio: 0,76 proc. oraz 0,23 proc. W Azji „nad kreską" Nikkei224, w przypadku którego wzrosty przekraczają 0,57 proc., podczas gdy kurs Hang Seng kurczy się o 0,18 proc. Solidny wynik notowały europejskie benchmarki, które odreagowywały straty z poprzedniego tygodnia. Globalnie dobrze radziły sobie sektory nieruchomości oraz spółki energetyczne.

Taki układ sił sprzyjał GPW, a przede wszystkim indeksowi krajowych blue chips, gdzie sektor energetyczno-wydobywczy ma silna reprezentację. Nowy tydzień przyniósł zwiększony popyt na przecenione w minionym tygodniu aktywa i na wykresie dziennym dało się zaobserwować silną świecę wzrostową. Kluczowy w najbliższych dniach będzie jednak globalny sentyment do rajdu ryzyka, choć należy zauważyć, że notowane obecnie wysokie poziomy krajowych indeksów są pewnym sygnałem poprawy nastrojów wokół rynków wschodzących.

Rekord sWIG80 w cenach zamknięcia

Adam Dudoń, BM Alior Banku

Pierwsza sesja bieżącego tygodnia na Wall Street była bardziej korzystna dla spółek typu value, które lekko zyskały w towarzystwie minimalnie przeceniającego się indeksu Nasdaq. Dziś zostaną opublikowane jedne z najważniejszych danych makro tego tygodnia, konsensus zakłada, że sierpniowy odczyt inflacji CPI w USA wyniesie 5,3%. Przedłużający się okres występowania wysokiej inflacji lub jeszcze wyższe odczyty od spodziewanych będą wywierać presję na Fed w kierunku zacieśniania polityki monetarnej, nawet pomimo niewystarczającego odbicia na rynku pracy. Wczoraj Demokracji zgłosili projekt ustawy podwyższającej stawki podatku dochodowego, dla osób zarabiających powyżej 435 tys. dolarów rocznie, a także dodatkowy 3%-owy podatek dla osób zarabiających powyżej 5 mln USD. Projekt zakłada również zwiększenie podatku od dochodów kapitałowych z 20 do 25%, a także zwiększenie podatku CIT dla dużych korporacji z 21 do 26,5%.

W poniedziałek krajowe indeksy odnotowały znaczącą zwyżkę, co prawda zyskiwały najmocniej największe spółki, ale warto podkreślić, że indeks sWIG80, zyskując 0,7%, ustanowił historyczne maksimum notowań w cenach zamknięcia. Do swojego rekordu indeks mWIG40 potrzebuje jeszcze niewiele ponad 7%. W gronie blue chipów JSW (+4,4%) kontynuowało swoją dominację, jednak dobrą sesję odnotował również CD Projekt (+3,6%), który ponownie zmierza w kierunku 200 zł. Mocno zyskały również spółki energetyczne. Indeks WIG20, tradycyjnie obciążał Mercator (-6,3%), który od momentu dołączenia do indeksu blue chipów przecenił się już o przeszło połowę. W indeksie mWIG40 przy zwiększonej wartości obrotu mocno zyskał Mabion (+15,8%), za 2 dni spółka opublikuje raport za I półrocze. W indeksie sWIG80 dwucyfrowo zyskują rozgrzane w ostatnich dwóch tygodniach walory spółek ZEPAK (+24%) i Bogdanki (+14%). W temacie pozostałych spółek: 1. Dębica odnotowała 14,6 mln zł zysku netto w II kw. wobec 21,2 mln zł straty przed rokiem. Przychody spółki wzrosły o 98% r/r. 2. Narodowy Bank Rumunii zgodził się na sprzedaż Idea Bank Rumunia, spełnił się jeden z warunków umowy zawartej przez Getin Holding. 3. Develia zawarła przedwstępną umowę sprzedaży 79,6% udziałów w nieruchomości SKY Tower we Wrocławiu za 84 mln euro.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.