Giełda

Gdyby nie te dywidendy…

WIG20 jest dzisiaj pod kreską. Wszystko przez PZU oraz Cyfrowy Polsat.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

I bynajmniej nie chodzi o to, że akcje wspomnianych dwóch spółek tracą na wartości. PZU nawet wyraźnie zyskuje. W obu przypadkach mieliśmy jednak do czynienia z odcięciem dywidendy. To automatycznie przełożyło się na zachowanie całego indeksu WIG20, które od początku dnia jest pod kreską. W pierwszych minutach handlu tracił ponad 1 proc. O godz. 12.30 sytuacja wyglądała już lepiej, bo indeks największych spółek spadał 0,7 proc. Przy obciążeniu dywidendowym, wskaźnikowi temu będzie ciężko jednak wyjść na plus.

W gronie największych spółek warto dzisiaj zwrócić uwagę na Mercator Medical. Akcje tej firmy po raz kolejny mocno tracą na wartości i na razie nie mogą znaleźć dna. W południe traciły ponad 6 proc. i zjechały poniżej poziomu 150 zł.

Lepiej wygląda sytuacja w przypadku innych wskaźników GPW. WIG jest 0,2 proc. na plusie. Nad kreską są także średnie i małe spółki. mWIG40 zyskuje 0,1 proc., a sWIG80 0,5 proc.

Na innych europejskich rynkach mamy mieszane uczucia. Słabo radzi sobie CAC40, który traci około 0,7 proc. Na niewielkim plusie jest niemiecki DAX.

Czekamy na dalszy rozwój wydarzeń. Dzisiaj w drugiej części dnia oczy będą zwrócone przede wszystkim na Stany Zjednoczone. Oczywiście z jednej strony to będzie start notowań na Wall Street, ale z drugiej mamy też odczyt dotyczący inflacji, który może dać nowy impuls do działania rynkom.

Oczekiwania na dane widać także na rynku walutowym. Para EUR/USD znajduje się przy poziomie 1,18. Niewielkie zmiany notuje także złoty. Za euro trzeba płacić 4,55 zł, zaś dolar kosztuje 3,85 zł. Dzień jednak się jeszcze nie skończył...

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.