Giełda

Byki z przewagą

Od początku dnia na warszawskim parkiecie dominuje kolor zielony. WIG ustanowił nawet historyczny rekord.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Teoretycznie dzisiejsza sesja nie dostarcza inwestorom ponadprzeciętnych emocji. WIG20 od początku dnia jest na plusie, a w pewnym momencie zyskiwał około 0,7 proc. Po godz. 12.30 był 0,5 proc. nad kreską, a jego motorami napędowymi są przede wszystkim PKN Orlen oraz Allegro. Obie spółki zyskują ponad 2 proc.

Dzisiaj jednak warto więcej miejsca poświęcić indeksowi szerokiego rynku WIG. Ten w medialnej ciszy ustanowił nowy historyczny rekord. Od dzisiaj wynosi on 68239,59 pkt (stan na godz. 12.30). A przecież też trzeba podkreślić, że od kilku dni mamy też wyjątkowo wakacyjną atmosferę. Zmiany są raczej stosunkowo niewielkie, a obroty pozostawiają sporo do życzenia. Liczy się jednak wynik, a nie styl.

Wzrostom na warszawskiej giełdzie sprzyja dzisiaj otoczenie. Co prawda kolor czerwony świecił wczoraj w Stanach Zjednoczonych i na większości azjatyckich rynków, ale Europa zbytnio się tym nie przejęła. Na Starym Kontynencie mamy przewagę popytu. Kolor zielony wyjątkowo mocno świeci m.in. we Francji, gdzie tamtejszy CAC40 zyskuje około 0,9 proc. Niemiecki DAX jest 0,2 proc. na plusie.

Wtorek to oczywiście praktycznie pusty kalendarz makroekonomiczny. Czekamy więc przede wszystkim na początek notowań na Wall Street. Tam rządzą teraz wyniki finansowe spółek.

Na rynku walutowym umacnia się złoty. Dolar jest wyceniany na 3,82 zł, zaś euro jest wyceniane na 4,55. Główna para walutowa EUR/USD ponownie zbliża się do poziomu 1,19.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.