Giełda

Słabszy początek tygodnia na giełdach. Onde na zielono

WIG20 zaczyna poniedziałkową sesję od zniżki o blisko 0,85 proc., do 2239 pkt. Tylko trzy duże spółki zyskują.
Foto: Adobestock

Spadki niektórych przedstawicieli WIG20 przekraczają już 1 proc. Dotyczy to m.in. Lotosu czy CCC. Zniżkują także wszystkie banki. Nad kreską jedynie Orange, Asseco Poland i LPP, jednak zwyżki są śladowe. Na czerwono także mWIG40 i sWIG80.

Wydarzeniem poranka na GPW jest dzisiejszy debiut Onde - po kilkunastu minutach sesji akcje wyceniane są na około 27,5 zł. Inwestorzy nabywali je po 26 zł za sztukę. Jest to jak na razie najsilniejsza spółka szerokiego rynku. Z kolei najsłabiej zaczynają sesję Erbud, Grodno i Pure.

"Tematem dnia w Europie będzie poluzowanie właściwie wszystkich restrykcji w Wielkiej Brytanii pomimo niezwykle wysokich (powyżej 50 tys.) dziennych przyrostach nowych przypadków Covid, dokonywane przy oporze dużej części społeczeństwa. Polityka Borisa Johnsona okaże się testem dla reszty Europy, znajdując uzasadnienie m.in. w radykalnie niższym niż przy poprzednich falach odsetku ofiar śmiertelnych, za co odpowiada wysoki odsetek osób zaszczepionych" - komentuje Kamil Cisowski z DI Xelion.

"Na początku bieżącego tygodnia kalendarz danych makroekonomicznych jest niemal pusty. Z tej przyczyny, na globalnych rynkach finansowych w centrum uwagi pozostają spekulacje na temat dalszych działań banków centralnych (z Rezerwą Federalną na czele), a także pandemia, a przede wszystkim restrykcje związane z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta" - pisze Dorota Sierakowska z DM BOŚ.

Sytuacja na innych rynkach w Europie jest podobna. Spadki zaczynają nawet przekraczać 1 proc., np. w przypadku niemieckiego DAX. Na czerwono świecą także kontrakty na amerykański S&P500.

Na rynku walut złoty nieco odrabia straty do dolara, który kosztuje 3,89 zł. Euro wyceniane jest na 4,58 zł.

Z rana obserwujemy przecenę ropy naftowej - za baryłkę typu WTI inwestorzy płacą 70,3 dolara.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.