Zmienność powraca

Zmienność powróciła zarówno do bezpiecznej przystani, jak i na rynki surowcowe. Silna przecena złota, srebra oraz miedzi odbiła się na sytuacji technicznej CRB Index.

Aktualizacja: 20.06.2021 17:26 Publikacja: 20.06.2021 17:18

Zmienność powraca

Foto: Adobestock

Benchmark ten praktycznie od początku czerwca oddalał się od długoterminowej strefy oporu aż do czwartku. Wówczas doszło do tąpnięcia i indeks wrócił w okolice 200 pkt. Na tej wysokości od 25 lat dochodzi do kluczowych zmian na rynkach towarowo-surowcowych. Jeżeli CRB Index nie wróci nad czerwcowe maksima, wówczas temat dalszej hossy stanie pod znakiem zapytania.

Interesująco przedstawia się sytuacja techniczna obligacji USA. Ceny 30-latek wybiły się górą z lokalnej konsolidacji. Rośnie presja na dalszy wzrost, co oznaczałoby koniec bessy na obligacjach. To znów mogłoby uderzyć w rynki akcji. Zresztą DJIA od dwóch tygodni osuwa się na południe i generuje coraz więcej niepokojących sygnałów. Na uwagę zasługuje fakt, że kilkunastomiesięczna linia trendu wzrostowego została przerwana. Od południa (poniżej 29 000 pkt) znajduje się otwarta tygodniowa luka hossy. Jej właściwości podażowe sprawiają, że w przypadku rozwinięcia się średnioterminowej korekty na Wall Street niedźwiedzie mogą obrać sobie za cel właśnie ten poziom. Tego typu scenariusz mocno pokrzyżowałby plany byków znad Wisły. WIG jest o krok od zaatakowania historycznych maksimów, jednakże rosnąca awersja zagranicy do polskich aktywów (MSCI Poland stracił w czerwcu już ponad 5 proc.) może się przyczynić do utworzenia się podwójnego szczytu. ¶

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Giełda
Sytuacja się uspokaja?
Giełda
Kontynuacja odbicia indeksów w Warszawie
Giełda
WIG20 wyszedł przed szereg
Giełda
WIG20 wyszedł przed szereg, czy dał sygnał do odreagowania?
Giełda
Uwaga skierowana na wyniki
Giełda
WIG20 stara się wymazać ostatnie spadki. Mocne odreagowanie