Bitcoin bezpieczną przystanią. Ale jak to?

Poranek maklerów: Środa upłynęła pod znakiem załamania na rynku kryptowalut. Pod presją podażową były też rynki akcji. Dziś zaczynamy dzień od odbicia. Bitcoin wrócił nad 40 000 USD, a WIG20 rósł do 2122 pkt. Jak sytuację oceniają eksperci?

Publikacja: 20.05.2021 09:11

Bitcoin bezpieczną przystanią. Ale jak to?

Foto: AFP

Otoczenie: Kamil Cisowski, analityk DI Xelion

W obliczu braku mocnych bodźców na rynku akcji, środowa sesja została zdominowana przez zachowanie kryptowalut. Niegdyś niszowa, w niedawnym szczycie warta przeszło 2,5 bln USD klasa aktywów przeszła prawdziwe załamanie, za które tylko w niewielkim stopniu mogły odpowiadać rynki azjatyckie, znajdujące się pod presją obaw o COVID (świeże rekordy odnotowano w Malezji). W godzinach porannych pisaliśmy o naruszeniu bariery 40 tys. USD przez bitcoina, w szczycie paniki notowania zbliżyły się do 30 tys. Co ważne, w odróżnieniu od początku korekty, gdy najstarsza kryptowaluta funkcjonowała w pewnym oderwaniu od swoich konkurentów (przede wszystkim Ethereum i Cardano), tym razem w nieznanych tradycyjnym inwestorom kategoriach była swojego rodzaju „bezpieczną przystanią" – załamania niektórych altcoinów sięgały niemal połowy wartości.

Główne indeksy europejskie spadały wczoraj od 1,2% (IBEX) do 1,8% (DAX). WIG20 stracił 1,0%, mWIG40 0,5%, a sWIG80 0,4%. GPW pozostaje mocno odizolowana od wahań sentymentu za granicą, wczoraj moglibyśmy mówić o niemal pełnej odporności, gdyby nie fakt, że za kryptowalutami poszły także przegrzane notowania surowców przemysłowych. Nowe minima miedzi kosztowały KGHM 5,6% kapitalizacji, silnie taniejąca ropa spowodowała przeszło dwuprocentową przecenę Orlenu.

S&P500 spadło wczoraj o 0,3%, a NASDAQ o symboliczne 0,03%. „Minutki" Fed nie przyniosły nowych problemów dla rynku akcji, rewizja wielkości skupu aktywów ma się odbyć w „jakimś punkcie w przyszłości" (at some point). W obecnej sytuacji zachowanie surowców przemysłowych zdeterminuje w naszej opinii resztę kwartału na rynkach akcji – bez kontynuacji kwietniowej fali wzrostowej nie trzeba obawiać się o działania FOMC co najmniej do lipcowego posiedzenia.

Pomimo mieszanej sesji w Azji notowania europejskich kontraktów futures znajdują się na godzinę przed rozpoczęciem sesji na plusach, odbijają kryptowaluty i miedź. Na słowo wzmianki zasługuje wczorajsze zachowanie złota, które potwierdziło, że problemy cyfrowej konkurencji mogłyby być dla kruszców katalizatorem do wybicia w górę. Jest to o tyle istotne, że nie zakładamy, iż mamy obecnie do czynienia z krótkoterminową korektą na tamtym rynku, a zobaczyliśmy zaledwie przedsmak tego, co mogłoby się wydarzyć, gdyby UE czy USA (Chiny czy Indie od dawna prowadzą działania wymierzone w alternatywne formy pieniądza) podjęły ofensywę regulacyjną.

Fundamenty: Marcin Brendota, analityk BM Alior Banku

Środowe notowania na krajowym rynku przyniosły spadki głównych indeksów, z których relatywnie najgorszy był WIG20.

Ale w grupie największych spółek sesja była bardzo wyrównana, a na niekorzyść samego indeksu istotnie wpłynęły silne spadki cen akcji KGHM, których podwaliną jest ostatnia zniżka cen miedzi na rynkach towarowych. Jednak już z początkiem dnia kontrakty terminowe na miedź lekko odbijają w górę co ma szanse uspokoić nastroje na akcjach samego producenta. Do wczorajszego pogorszenia ogółem nastrojów na krajowym rynku przyczyniły się również spadki na głównych parkietach zachodnich, zwłaszcza europejskich. Obawiano się publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia FED w kontekście ostatniego wystrzału inflacji w US do poziomu 4,2% r/r. I faktycznie pojawiły się w nim odniesienia do dyskusji w zakresie możliwego ograniczenia aktywności FED w skupie aktywów, jednak w ostatnich, oficjalnych wypowiedziach przedstawiciele FED wskazują, że inflacja ma charakter przejściowy i bieżąca polityka pieniężna będzie podtrzymana. Patrząc po porannych zwyżkach kontraktów terminowych na główne indeksy światowe taka retoryka uspokoiła nastroje.

Technicznie na indeksach WIG i WIG20 pojawił się niekorzystny układ świec zbliżony do formacji gwiazdy wieczornej, która sugeruje dalszy spadek. Jak zostało jednak zaznaczone, globalne nastroje z dzisiejszym porankiem stabilizują się, co powinno pozostać z dodatnim wpływem na krajowym rynek. W bieżących komunikatach zwracamy uwagę na poranny raport PGNIG z wynikami finansowymi za I kw., gdzie przychody wzrosły o 6% r/r, natomiast zysk netto o 124%. Jak wskazuje zarząd spółki lepszy wynik to m.in. rosnące ceny węglowodorów sprzyjające segmentowi wydobycia oraz niższe temperatury wpływające na wzrost zapotrzebowania na gaz co poprawiło wynik segmentów obrotu i dystrybucji. W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na krajowe odczyty z rynku pracy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw.

Giełda
Konsolidacyjny finał tygodnia
Giełda
Krótkotrwałe nerwy na giełdach. Dino najmocniejsze w WIG20
Giełda
Chwilowy skok napięcia
Giełda
Na rynkach znów bardziej nerwowo
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Giełda
Giełda w Warszawie odrabia straty
Giełda
Giełda w Warszawie wróciła na wzrostową ścieżkę