Globalna gospodarka potrzebuje więcej pracowników

Badania praktycznie z każdego zakątku świata pokazują, że na rynku pracy brakuje pracowników. Ludzie po pandemii nie są skłonni do powrotu do pracy, co generuje rosnącą presję na płace.

Aktualizacja: 15.09.2021 15:50 Publikacja: 15.09.2021 15:49

Globalna gospodarka potrzebuje więcej pracowników

Foto: XTB

Wysokie płace generują inflację, ale brak pracowników powoduje problemy podażowe. Czy wobec tego obecne sygnały z rynku pracy nie wskazują na możliwość wystąpienia stagflacji, co jest oczywiście bardzo negatywne w dłużej perspektywie dla rynku akcji?

Ostatnie badanie z Wielkiej Brytanii pokazuje, że brakuje co najmniej 1 miliona pracowników do obsadzenia kluczowych miejsc pracy. W Stanach Zjednoczonych raport JOLTS pokazuje, że tych miejsc pracy jest ponad 10 mln, co niemal dwukrotnie byłoby w stanie załatać dziurę w zatrudnieniu związaną z wystąpieniem pandemii. Badanie NFIB dotyczące małego biznesu pokazuje, że nastroje wśród małych przedsiębiorców są najgorsze od 2012 roku, co ma bardzo duży związek z niemożliwością zatrudnienia potrzebnego personelu. Aż dwie trzecie przebadanych firm wskazuje, że ma trudności z zatrudnieniem. Pojawiły się nawet żarty, że ludzie nie chcą powracać do pracy nie w związku z benefitami dla bezrobotnych, a ze względu na znalezienie nowej pracy… w postaci inwestora na rynku kapitałowym, walutowym czy kryptowalutowym. Oczywiście jest w tym część prawdy, biorąc pod uwagę fakt, że liczba kont na prostych aplikacjach tradingowych w ostatnich kilkunastu miesiącach wzrosła w astronomicznym tempie. Niemniej, jeśli nie dojdzie do poprawy pod względem zatrudnienia na całym świecie, niektóre gospodarki mogą doświadczyć scenariusza stagnacyjnego, co oczywiście byłoby fatalne w dłuższym terminie dla rynku akcyjnego.

Druga sesja w tym tygodniu przebiega raczej w minorowych nastrojach. Po słabych danych z Chin, ataki byków w Europie były raczej nieskuteczne. Jedynie kilka indeksów zaliczyło dzisiaj niewielkie wzrosty. Jednocześnie pomimo wyraźnych spadków w Europie, sesja w USA rozpoczyna się od niewielkich wzrostów. Nasdaq i S&P 500 zyskują powyżej 0,1%.

Michał Stajniak

Starszy Analityk Rynków Finansowych

Giełda
Podwójny szczyt straszy na wykresie WIG20
Giełda
Poziom 2500 pkt znów odpycha WIG20
Giełda
Rynki biorą oddech po ostatnich wzrostach
Giełda
WIG20 w konsolidacji na szczycie hossy
Giełda
WIG20 nie może poradzić sobie z poziomem 2500 pkt
Giełda
WIG20 próbuje powalczyć o 2500 pkt