Giełda

Globalna gospodarka potrzebuje więcej pracowników

Badania praktycznie z każdego zakątku świata pokazują, że na rynku pracy brakuje pracowników. Ludzie po pandemii nie są skłonni do powrotu do pracy, co generuje rosnącą presję na płace.

Wysokie płace generują inflację, ale brak pracowników powoduje problemy podażowe. Czy wobec tego obecne sygnały z rynku pracy nie wskazują na możliwość wystąpienia stagflacji, co jest oczywiście bardzo negatywne w dłużej perspektywie dla rynku akcji?

Ostatnie badanie z Wielkiej Brytanii pokazuje, że brakuje co najmniej 1 miliona pracowników do obsadzenia kluczowych miejsc pracy. W Stanach Zjednoczonych raport JOLTS pokazuje, że tych miejsc pracy jest ponad 10 mln, co niemal dwukrotnie byłoby w stanie załatać dziurę w zatrudnieniu związaną z wystąpieniem pandemii. Badanie NFIB dotyczące małego biznesu pokazuje, że nastroje wśród małych przedsiębiorców są najgorsze od 2012 roku, co ma bardzo duży związek z niemożliwością zatrudnienia potrzebnego personelu. Aż dwie trzecie przebadanych firm wskazuje, że ma trudności z zatrudnieniem. Pojawiły się nawet żarty, że ludzie nie chcą powracać do pracy nie w związku z benefitami dla bezrobotnych, a ze względu na znalezienie nowej pracy… w postaci inwestora na rynku kapitałowym, walutowym czy kryptowalutowym. Oczywiście jest w tym część prawdy, biorąc pod uwagę fakt, że liczba kont na prostych aplikacjach tradingowych w ostatnich kilkunastu miesiącach wzrosła w astronomicznym tempie. Niemniej, jeśli nie dojdzie do poprawy pod względem zatrudnienia na całym świecie, niektóre gospodarki mogą doświadczyć scenariusza stagnacyjnego, co oczywiście byłoby fatalne w dłuższym terminie dla rynku akcyjnego.

Druga sesja w tym tygodniu przebiega raczej w minorowych nastrojach. Po słabych danych z Chin, ataki byków w Europie były raczej nieskuteczne. Jedynie kilka indeksów zaliczyło dzisiaj niewielkie wzrosty. Jednocześnie pomimo wyraźnych spadków w Europie, sesja w USA rozpoczyna się od niewielkich wzrostów. Nasdaq i S&P 500 zyskują powyżej 0,1%.

Michał Stajniak

Starszy Analityk Rynków Finansowych

XTB

michal.stajniak@xtb.pl

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.