Fundusze inwestycyjne TFI

Fundusze indeksowe nie zostawiają konkurencji żadnych szans

Pod względem stóp zwrotu w długim terminie nie mają sobie równych. Mimo to nie cieszą się popularnością – przyczyna ich inwestycyjnego sukcesu jest jednocześnie powodem sprzedażowej porażki.
Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Portal etf.com.pl wyróżnia zaledwie 10 funduszy indeksowych w ofercie krajowych TFI. Ofertę biernych strategii inwestycyjnych (odwzorowujących notowania wybranych indeksów giełdowych) uzupełniają jeszcze trzy ETF Lyxora notowane na GPW, śledzące WIG20, S&P500 i DAX.

Tańszy znaczy lepszy

Stopy zwrotu funduszy indeksowych są znacznie wyższe niż wyniki inwestycyjne porównywalnych funduszy aktywnie zarządzanych. To dlatego, że portfele pasywne pobierają niższe – nawet ponaddwukrotnie – opłaty za zarządzanie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.