REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

Z funduszy znów odpłynęły miliardy

W grudniu klienci TFI znów głównie wycofywali pieniądze. Przewagę umorzeń zanotowały niemal wszystkie grupy funduszy. Łącznie ze wszystkich produktów wycofano o 4,37 mld zł więcej, niż wpłacono – wynika z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Foto: Adobestock

Z samych funduszy detalicznych klienci wypłacili o około 2,27 mld zł więcej, niż wpłacili. Grudzień nie przyniósł zatem pod tym względem poprawy w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Przewaga umorzeń utrzymuje się od września, kiedy klienci detaliczni wycofali 2,9 mld zł. Październik i listopad przyniosły przewagę umorzeń wielkości około 1,5 mld zł. Ostatnie miesiące roku zamazały kilka niezły pierwszych miesięcy 2018 r. Łącznie bowiem w całym ubiegłym roku klienci wypłacili o około 310 mln zł więcej, niż zainwestowali w funduszach.

Grudzień był podobny do poprzednich miesięcy jeśli chodzi o strukturę odpływów - utrzymywała się negatywna tendencja w funduszach obligacji korporacyjnych, których dotknęły umorzenia w wysokości aż 1,18 mld zł. Z grupy absolutnej stopy zwrotu umorzenia przeważyły o 429 mln zł, a z funduszy akcji blisko 341 mln zł. Z produktów mieszanych wypłacono o prawie 250 mln zł więcej. Odpływy dotknęły także fundusze gotówkowe i pieniężne, skąd klienci wycofali o 177 mln zł więcej niż zainwestowali.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA