Fundusze inwestycyjne TFI

Mniej obligacji skarbowych w rękach banków i funduszy

W listopadzie zadłużenie Ministerstwa Finansów wobec banków i funduszy inwestycyjnych skurczyło się. W przypadku podmiotów zagranicznych pozostało bez zmian.
Foto: Adobestock

W pierwszych dniach nowego roku niechęć do krajowych obligacji skarbowych również się utrzymuje.

Wzrosty powyżej oczekiwań

W środę z rana rentowności polskich obligacji skarbowych nieco zniżkowały, jednak po południu już lekko rosły. Oprocentowanie papierów dwuletnich sięgało 3,58 proc., pięcioletnich 4,06 proc., a dziesięcioletnich około 3,91 proc. Przypomnijmy, że we wtorek Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami analityków, podwyższyła główną stopę procentową o 50 pkt baz., do 2,25 proc. Argumentem za decyzją o podwyżce stóp była utrzymująca się przez dłuższy czas podwyższona inflacja o źródłach podażowych oraz ryzyko jej utrwalenia w warunkach poprawiającej się koniunktury i napiętego rynku pracy. Jednocześnie Rada przypomniała, że jej działania w kolejnych miesiącach będą nakierowane na obniżanie inflacji w średnim okresie. „Sądzimy, że kolejna w cyklu podwyżka będzie dokonana w marcu, na spotkaniu, na którym będzie zaprezentowana projekcja inflacji i wyniesie ona 50 pkt baz." – przewidują ekonomiści BGK. „Naszym zdaniem cykl podwyżek zamknięty zostanie przez 25-punktowy ruch w lipcu bieżącego roku. Zniechęcać do większych podwyżek powinny oczekiwane przez nas symptomy spowolnienia konsumpcji, w obliczu silnego wzrostu kosztów życia gospodarstw domowych oraz wyraźnie zniżkująca od III kwartału dynamika CPI rok do roku" – czytamy. Tymczasem ekonomiści mBanku przewidują, że do podwyżki o 50 pkt baz. dojdzie jeszcze w lutym.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.