Forum inwestycyjne

Akcje, obligacje, złoto, nieruchomości – co teraz kupować?

Podczas poniedziałkowego E-Forum „Parkietu" i „Rzeczpospolitej" przeprowadziliśmy pięć debat oraz indywidualnych rozmów z uczestnikami.
parkiet.com

Pierwsza z nich dotyczyła kondycji i perspektyw rynku nieruchomości. Przypomnijmy, że I kwartał był rekordowy na rynku. Później, w efekcie pandemii, liczba transakcji gwałtownie spadła. Skutki koronawirusa dla rynku nieruchomości są istotne. Chodzi przede wszystkim o nieruchomości z rynku turystycznego oraz pod wynajem dla studentów, którzy szybko przerzucili się na nauczanie zdalne. – Ruch na rynku, mimo trudnej sytuacji, jest – stwierdziła Iwona Sroka, członek zarządu Murapolu. Według badań dewelopera, które zaczęły się od maja, w transakcjach spada odsetek zakupów pod inwestycje – to tylko 13 proc. sprzedaży.

Gościem E-Forum był m.in. Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji, Investors TFI. Jak zauważył, w najbliższych kilku latach nie ma co liczyć na podwyżkę stóp procentowych, natomiast inflacja w Polsce i na świecie może sięgać 3–4 proc. i będzie zjadać oszczędności pozostawione na depozytach czy w krótkoterminowych papierach skarbowych. – Inwestorzy muszą pogodzić się z pewnymi niedoskonałościami innych aktywów, żeby móc realnie zarabiać – dodał Niedzielewski.

W tym roku największe zyski przyniosły spółki technologiczne. Na GPW króluje m.in. CD Projekt, którego nowa gra zadebiutuje lada dzień. Jak duży jest rynek gier w Polsce? Mamy 440 studiów produkujących gry albo oferujących związane z branżą usługi dla podmiotów zewnętrznych. Blisko 10 tys. osób w Polsce pracuje przy produkcji gier, z czego 1100 w CD Projekcie. Mateusz Wcześniak, prezes Movie Games, ocenił, że cała branża walczy o rozpoznawalność i nie tylko CD Projekt jest kojarzony jako polska firma. Z kolei Marek Dietl, prezes GPW, stwierdził, że giełda w ostatnich dwóch latach dokonała skoku technologicznego. – Bardzo dużo inwestujemy w technologię wspierającą wychwytywanie manipulacji na rynku – zaznaczył. Z kolei Maciej Trybuchowski, prezes KDPW, zauważył, że w związku z pandemią cały rynek przyspieszył, jeśli chodzi o postęp technologiczny.

Gościem E-Forum był również Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes GPW. Jego zdaniem w maju i czerwcu nastąpi znaczne ograniczenie pandemii, a więc nie ma mowy o stagnacji w światowej gospodarce. PAAN

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.