REKLAMA
REKLAMA

Forex

Typ fundamentalny: Spekulacyjne odbicie funta brytyjskiego

Funt próbuje odbijać po ostatnich spadkach. Para GBP/USD w poniedziałek znalazła się powyżej poziomu 1,24.
Foto: Bloomberg

– Wsparciem mogły być doniesienia Financial Times, według którego w tym tygodniu Wielka Brytania i UE mają przedstawić plany, jak rozstrzygnąć najbardziej sporne kwestie toczących się negocjacji handlowych. W związku z tym wzrosły oczekiwania, że rozpoczynająca się 29 czerwca faza „zintensyfikowanych negocjacji" może przynieść przełom po tygodniach bezproduktywnych rozmów – wskazuje Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers. Od dłuższego czasu temat brexitu i związane z nim negocjacje handlowe są podstawowym czynnikiem, jeśli chodzi o notowania funta. Co jeszcze może się wydarzyć? – W tym tygodniu premier Johnson będzie omawiał ze swoim gabinetem obszary potencjalnego kompromisu, w tym pomysł, aby Wielka Brytania zastrzegła sobie prawo do odstąpienia od standardów UE, pod warunkiem że w takim przypadku podlegałaby pod nowe cła. Rządy państw UE mają na dniach określić wspólne stanowisko przed kolejną fazą negocjacji. Wcześniej UE również zasygnalizowała gotowość do ustępstw w kluczowych punktach spornych w celu zawarcia umowy, ostrzegając jednocześnie, że nie poświęci swoich zasad – wyjaśnia Białas.

Foto: GG Parkiet

Jak jednak dodaje, wcale nie oznacza to, że funt nagle zacznie zyskiwać na wartości. – Inwestorzy preferują ostrożne podejście do kwestii brexitu, a optymizm wywołany artykułem FT bardziej służy jako pretekst to krótkoterminowej spekulacji. Sceptycznie podchodzimy do potencjału wzrostowego funta podsycanego poprawą nastrojów rynkowych i zakładamy, że w okresach wzrostu apetytu na ryzyko GBP powinien sobie radzić relatywnie gorzej niż inne ryzykowne waluty – uważa główny ekonomista TMS Brokers. PRT

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA