REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Forex

Frank skazany na zwyżki?

Za 1 euro płacono w zeszłym tygodniu nawet 1,06 franków szwajcarskich – najmniej od września 2015 r.
Foto: Adobestock

(W piątek kurs lekko się odbił do 1,064 franka.) Od początku roku frank umocnił się o 2 proc. wobec euro. A mimo to, według agencji Bloomberga, z danych pośrednich wynika, że Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) jedynie w niewielkim stopniu interweniował w ostatnich tygodniach, by przeciwdziałać umocnieniu franka. Szwajcaria znajduje się bowiem na liście obserwacyjnej amerykańskiego Departamentu Skarbu i może zostać napiętnowana przez USA jako kraj manipulujący kursem własnej waluty. Spełnia już dwa z trzech kryteriów pozwalających na nadanie jej takiego statusu.

– Umocnienie franka było niespodzianką, gdyż myśleliśmy, że granica tolerancji SNB dla aprecjacji waluty już została przekroczona. Teraz rynki testują SNB – wskazuje Olivia Alvarez Mendez, analityczka z Monex Europe.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA