REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Finał sprawy Amber Gold. Marcin P. i Katarzyna P. skazani na wieloletnie więzienie

Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Marcina P. na 15 lat więzienia a Katarzynę P. na 12 lat więzienia w procesie w sprawie afery finansowej Amber Gold. To wyrok tylko za pierwszy, najcięższy z zarzutów. Za kolejny zarzut usłyszeli kary odpowiednio 8 i 4 lat więzienia. Łączna kara może być wyższa.
Foto: 123rf

Sąd już w maju uznał Marcina i Katarzynę P. winnymi oszustwa, wprowadzenia w błąd klientów i prowadzenia działalności parabankowej bez pozwolenia, a sposób działania Amber Gold sędzia Lidia Jedynak nazwała piramidą finansową. Wówczas nie poznaliśmy jednak wymiaru kary. - Można zakładać, iż zakończenie ogłaszania wyroku może nastąpić we wrześniu - informował rzecznik gdańskiego sądu. Ostatecznie skończyło się w październiku.

Odczytywanie trwa tak długo, ponieważ w treści wyroku znajdują dane dotyczące 19 tys. poszkodowanych oraz szkód, jakich doznali. Już sam akt oskarżenia, przygotowany przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi, liczy prawie 9 tys. stron.

Marcin P. był oskarżony o popełnienie czterech przestępstw, a jego żona - Katarzyna P. - o popełnienie dziesięciu przestępstw. 18 kwietnia podczas mów końcowych w procesie prokuratura zawnioskowała o wymierzenie twórcom i założycielom Amber Gold kar po 25 lat więzienia. Obrońcy wnosili o uniewinnienie.

Amber Gold działało w latach 2009-2012. Była to spółka finansowa, która mamiła swoich klientów inwestycjami w złoto. W ten sposób doszło do oszustw na sumę 851 mln złotych. Poszkodowanych było ponad 18 tys. Polaków, a najbardziej przyciągające okazało się wysokie oprocentowanie inwestycji, które przekraczało aż 10 proc. w skali roku. Oprócz tego istotna okazała się bardzo wyrazista kampania reklamowa, która przyciągnęła wielu zainteresowanych.

Firma bez żadnych przeszkód ani konsekwencji funkcjonowała przez trzy lata na dużą skalę. Marcin P. oraz jego małżonka Katarzyna za pieniądze pozyskane od swoich klientów korzystali z rozmaitych inwestycji, m. in. uruchomili linię lotniczą OLT Express za 300 mln złotych, która zakończyła swoją działalność równocześnie z upadkiem marki Amber Gold.

Po trzech latach prac także komisja śledcza ds. Amber Gold kończy swoją pracę. W ostatnią środę założenia raportu zaprezentowała Małgorzata Wassermann. Nie ma ona wątpliwości, że twórca Amber Gold Marcin P. był „słupem". Skrytykowała też działania prokuratury, policji oraz służb specjalnych w sprawie.

Zarzuty w trakcie prac komisji postawiono kilkunastu osobom.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA