Finanse

Maciej Bombol: GPW Growth to inwestycja w przyszłość

#PROSTOzPARKIETU. Maciej Bombol, dyrektor Działu Rynku Pierwotnego GPW

Przemysław Tychmanowicz i Maciej Bombol, dyrektor działu rynku pierwotnego, GPW.

Foto: parkiet.com

Ruszyliście z drugą edycją akademii GPW Growth. Czym jest ten program i do kogo jest skierowany?

Sam program GPW Growth to projekt edukacyjny, wzmacniający kompetencje menedżerów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to jeden z naszych celów strategicznych, który ma pomóc w rozwoju samych przedsiębiorców. W ramach tej inicjatywy robimy wiele rzeczy, które przyczyniają się do realizacji tego celu, a jedną z nich jest właśnie akademia GPW Growth. Jej pierwsza edycja odbyła się rok temu. Przyciągnęła ponad 20 uczestników. Składała się z dziesięciu sesji, podczas których było ponad 120 godzin wykładowych. Ważne jest jednak to, że nie skupiamy się tylko na teorii. Są to też zajęcia praktyczne w postaci chociażby warsztatów czy spotkań z wybitnymi osobistościami rynku kapitałowego.

Założenia drugiej edycji akademii są takie same jak pierwszej?

Generalnie można powiedzieć, że są bardzo podobne. Program został ułożony wspólnie z EY Academy of Business. Są natomiast drobne różnice, jeśli chodzi o dobór warsztatów i ekspertów. Po pierwszej edycji postanowiliśmy pewne rzeczy poprawić i zmienić, tak aby jeszcze lepiej odpowiadały na oczekiwania uczestników programu. Chcę natomiast podkreślić, że opinie, które zostały zebrane po pierwszej edycji, były naprawdę bardzo pozytywne.

Skoro jest to program giełdowy, to oznacza, że porusza przede wszystkim tematy związane z rynkiem kapitałowym?

Właśnie nie do końca tak jest. Faktycznie, mogłoby się wydawać, że chodzi przede wszystkim o przekazanie wiedzy na temat giełdy, ale tak naprawdę tematyka giełdowa to jedna sesja z dziesięciu. Pozostałe dziewięć sesji nie dotyczy rynku kapitałowego, tylko elementów związanych z przywództwem. Przy zarządzaniu przedsiębiorstwem najważniejsze jest to, aby znaleźć model przywództwa w firmie. To też jest przecież związane z odpowiednim zarządzaniem. W praktyce więc mamy interdyscyplinarne szkolenie, które dotyka wszystkich aspektów związanych z zarządzaniem spółką, tak aby mogła się ona dynamicznie rozwijać.

Jakie jest zainteresowanie akademią? Czy przedsiębiorcy faktycznie dzisiaj chcą się rozwijać, czy może przede wszystkim martwią się o to, jak poradzić sobie z koronawirusem w biznesie?

Oczywiście pandemia jest dużym wyzwaniem dla nas wszystkich. Zmieniła nie tylko nasze życie prywatne, ale też zawodowe. Oczywiście są sektory, które są beneficjentami obecnej sytuacji, jednak jest to stosunkowo nieduża część gospodarki. W tych nowych okolicznościach też trzeba umieć się odnaleźć.

Z perspektywy czasu i doświadczeń pierwszej edycji akademii jakie tematy przede wszystkim interesują przedsiębiorców?

Wydaje mi się, że przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w pierwszej edycji akademii, byli bardzo otwarci na wiedzę. Podchodzili z dużym zainteresowaniem do zajęć, szczególnie że – jak wspomniałem – nie były to tylko wykłady, ale i warsztaty. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również tematyka rynku kapitałowego. Na przykładzie spółek, które odniosły spektakularny sukces na giełdzie, pokazywaliśmy też, że warto być spółką giełdową, a giełda z punktu widzenia emitentów jest ciekawym pomysłem na finansowanie rozwoju.

Czy w związku z tym akademia przyniosła już jakieś wymierne korzyści? Czy jacyś przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w pierwszej edycji, myślą o tym, by pojawić się na rynku kapitałowym?

Jeżeli chodzi o uczestników pierwszej edycji, jest kilka firm, które są zainteresowane wejściem na giełdę. Na razie jest to jeszcze na zbyt wczesnym etapie, aby mówić o konkretach, natomiast są spółki, które dzięki akademii przekonały się, że faktycznie jest to ciekawy pomysł. Mówimy jednak o mniejszych spółkach, które najpierw zapewne trafią na rynek NewConnect, a dopiero z czasem, gdy się rozwiną, będą mogły przejść na rynek główny.

Kiedy realnie jest możliwy pierwszy debiut spółki, która przeszła przez akademię?

Realnie nie będzie to ten rok i raczej też nie 2021.

Ruszyła druga edycja akademii, która jest elementem całej inicjatywy GPW Growth. Pytanie, co dalej.

Oczywiście mamy wiele różnych pomysłów. Dla nas jest to inwestycja w przyszłość. Chcemy pomagać średnim i małym przedsiębiorstwom, ale też nie ukrywamy, że dzięki temu jesteśmy w stanie przyciągnąć na rynek nie tylko nowych emitentów, ale i inwestorów, którzy byliby skłonić zainwestować w te przedsiębiorstwa. Akademia na stałe już wpisała się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez GPW. Teraz mamy drugą edycję, ale jestem przekonany, że ruszymy też z trzecią, czy to jesienią przyszłego roku, czy nawet szybciej. Jesteśmy gotowi robić to nawet częściej niż raz do roku. Staramy się też na bieżąco rozmawiać z firmami zarówno giełdowymi, jak i tymi, które nie są jeszcze na giełdzie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.