Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Piotr Rybicki ekspert corporate governance
Mowa o nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach, która to na nowo zdefiniuje funkcjonowanie komitetów audytu w jednostkach zainteresowania publicznego. Tryb wdrażania nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach jest łudząco podobny do tego, jaki przeszła MAR-owska ustawa o ofercie i o obrocie.
Podobnie – w 2014 roku – pojawiło się unijne rozporządzenie (w przypadku komitetów audytu to 537/2014), podobnie – w 2016 roku – weszło w „europejskie życie" (17 czerwca 2016), i podobnie – jako kraj – nie wdrożyliśmy w terminie przepisów w życie (i nadal tego nie uczyniono). Na tym podobieństwa się chyba kończą.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Donald Trump podczas uroczystości zaprzysiężenia na prezydenta Stanów Zjednoczonych powiedział: „drill baby drill”. To krótkie hasło miało oznaczać koniec z „zielonym terrorem”, zachęcać do tego, by korzystać z paliw kopalnych! Wiercić! Wydobywać! Spalać i bogacić się!
Mimo turbulencji, które obserwujemy w ostatnim okresie w podejściu do finansowania zrównoważonego rozwoju, wydaje się, że rynek zielonych obligacji nie podlega temu zjawisku i nadal sukcesywnie się rozwija.
Obecnie trwają konsultacje unijnego dokumentu „Retail Investor Journey” dotyczącego sytuacji inwestorów indywidualnych na wspólnym rynku kapitałowym. W ramach przygotowań do udzielenia odpowiedzi zapoznałem się z raportem OECD dotyczącym rynku szwedzkiego, który pozwala lepiej zrozumieć sukcesy naszych północnych sąsiadów i daje wiele wskazówek, co można zrobić u nas.
Tradycyjnie przyjazne relacje z Polską, porozumienie PAIH z tajskim departamentem handlu zagranicznego i negocjowana umowa o wolnym handlu z UE sprawiają, że współpraca z Tajlandią prężnie się rozwija.
Rynki kapitałowe w Unii Europejskiej wciąż pozostają silnie rozproszone, co stanowi istotną barierę dla ich efektywnego funkcjonowania. Obecnie można wyróżnić z jednej strony kilka dużych centrów finansowych, takich jak Frankfurt, Paryż czy Amsterdam, a z drugiej wiele mniejszych rynków.
I połowa roku przyniosła wystromienie krzywej dochodowości na rynku amerykańskich obligacji skarbowych. Z jednej strony widać było lekką presję na spadek rentowności obligacji USA w sektorach do 10 lat. Z drugiej zaś strony obserwowaliśmy w przypadku papierów 30-letnich wzrost dochodowości i poważną próbę trwałego przebicia 5 proc.