Energetyka

O ile zdrożeje prąd od 2019? Minister już wie, URE – jeszcze nie

Po nowym roku ceny energii dla gospodarstw domowych pójdą w górę, ale nie więcej niż 5 proc. - zapewnia Krzysztof Tchórzewski, minister energii na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Foto: Adobestock

Jak to zrobić? Minister precyzuje, że gdyby podwyżka była większa niż zapowiadana przez niego, to gospodarstwa domowe otrzymają rekompensaty. Dostanie je każdy rozliczający się w pierwszym przedziale podatkowym. Tym samym potwierdzają się informacje „Parkietu" o planowanym wsparciu dla odbiorców indywidualnych. Pisaliśmy o tym w tym tygodniu wskazując na planowane mechanizmy, które rozważa resort energii.

Czytaj także: Polska ma najwyższe ceny prądu dla przemysłu

Gospodarstwa domowe jako jedyna dziś grupa płacą za prąd według regulowanych i aktualizowanych co rok przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki stawek. URE zatwierdzi nowe taryfy na 2019 r. dopiero w połowie grudnia. I – jak wynika z naszych informacji – nawet jeszcze nie ma wniosków od żadnej ze spółek obrotu należących do dużych grup energetycznych.

Program wsparcia dla obywateli ma być gotowy do końca roku. - Jeśli czynniki zewnętrzne związane z europejską polityką klimatyczną, czyli ceny praw do emisji CO2 spowodowałyby, że ta podwyżka byłaby większa, to z tego tytułu wszyscy odbiorcy, którzy się rozliczają w pierwszym przedziale podatkowym dostaną rekompensatę wielkości tego wzrostu. To gwarantuję wszystkim gospodarstwom domowym – podkreślał Tchórzewski.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.