Ruszył nowy blok węglowy w Elektrowni Jaworzno

Należący do Tauronu nowy blok energetyczny o mocy 910 MW w Jaworznie rozpoczął pracę w polskim systemie elektroenergetycznym. To już ostatnia tak duża jednostka wytwórcza opalna węglem wybudowana w Polsce.

Aktualizacja: 14.11.2020 18:16 Publikacja: 14.11.2020 18:14

Ruszył nowy blok węglowy w Elektrowni Jaworzno

Foto: materiały prasowe

Jak przekonuje Tauron, blok zaopatrywać będzie w energię elektryczną około 2,5 mln odbiorców z południa Polski, a zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska pozwolą wypełniać najbardziej rygorystyczne normy. W porównaniu z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku będzie znacząco wyższa, emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80 proc., natomiast emisja CO2 zmniejszy się o około 31 proc.

- Blok 910 MW będzie pełnił rolę stabilnego źródła energii, stanowiącego zabezpieczenie dla źródeł odnawialnych. Jest to też nasza ostatnia inwestycja w źródło węglowe. Uwolnione środki finansowe skierujemy na realizację projektów wiatrowych i fotowoltaicznych - skomentował Jerzy Topolski, wiceprezes Tauronu ds. zarządzania majątkiem. 

Termin oddania bloku do użytku był przesuwany kilkakrotnie. Pierwotnie inwestycja miała zostać zakończona w marcu 2019 r., a ostatni termin ustalono na 15 listopada. Cała inwestycja pochłonęła 6,2 mld zł, z czego wynagrodzenie dla wykonawcy budowy, którym jest Rafako, sięga 4,6 mld zł.

- Grupa przekazuje blok energetyczny w Jaworznie zgodnie z terminem określonym kontrakcie. Tym samym wywiązujemy się z naszych zobowiązań. Zapewniliśmy zarazem środki finansowe niezbędne do jego prawidłowego rozliczenia do maja 2023 r. Istotnym dopełnieniem modelu finansowego stanowi porozumienie z instytucjami, które udzieliły gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych – zapewnia Radosław Domagalski - Łabędzki, wiceprezes Rafako odpowiedzialny za realizację inwestycji.

Tauron i Rafako podpisały ugodę, która reguluje wzajemne rozliczenia związane z budową bloku. Spółki zrzekły się przy tym wzajemnych roszczeń, które wystąpiły w trakcie realizacji projektu. Rafako podejmie się dodatkowych prac, które pozwolą zmniejszyć minimum techniczne dla bloku z 40 do 37 proc. Wykonawca wydłużył jednocześnie gwarancję na część wysokociśnieniową kotła o pół roku – do 36 miesięcy.

Po tym, jak Energa i Enea wstrzymały budowę bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka, blok w Jaworznie jest ostatnią tak dużą nową jednostką wytwórczą opalaną węglem w Polsce. Aktualnie trwa jeszcze budowa bloku o mocy 496 MW na węgiel brunatny w należącej do PGE Elektrowni Turów.

Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie
Energetyka
Redukcje mocy w OZE wyzwaniem dla Grenevii
Energetyka
Wiatraki przywiały pierwsze zyski Grenevii. Firma szuka partnerów do nowego projektu
Energetyka
Spółki bez rekompensat? Kurs Taurona spada, a inne resorty krytykują projekt