Emerytura

OFE. Przez suwak jeszcze więcej pieniędzy odpłynie do ZUS

Aż 6,3 mld zł ma wynieść w 2018 r. różnica pomiędzy transferami otwartych funduszy emerytalnych do ZUS z tytułu suwaka a wpływami z tytułu składek.
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Wpływ środków z OFE do ZUS z tytułu suwaka w 2018 r. ma wynieść 9,5 mld, a składki przekazane z ZUS do OFE 3,2 mld – szacuje Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych (IGTE). To skutek obniżenia wieku emerytalnego w październiku 2017 r. do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

– Trwałą zmianą jest to, że kwoty transferowane do ZUS będą dwukrotnie przekraczały wielkość składek wpłacanych do funduszy (1,4 mld zł w porównaniu z 0,7 mld zł). Oznacza to kwartalny bilans netto na poziomie ok. -0,7 mld zł – mówi Michał Marczak z DM mBanku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.