REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Dobre studia to dobry zawodowy start

Uniwersytet Warszawski ma najlepsze studia w obszarze ekonomii wśród uczelni nieekonomicznych.
Fotorzepa

RANKING STUDIÓW EKONOMICZNYCH

Chociaż zmieniona w tym roku formuła rankingu, w którym nie oceniamy już wydziałów, lecz uczelnie prowadzące kierunki ekonomiczne, wpłynęła na przetasowania w zestawieniu, to pierwsze miejsce na podium wciąż dzierży Uniwersytet Warszawski. W poprzednich latach palma pierwszeństwa przechodziła między Wydziałem Nauk Ekonomicznych a Wydziałem Zarządzania tej uczelni (z wynikiem 2:1 na korzyść WNE UW), teraz obie te jednostki pracują na pozycję uczelni w rankingu. Podobna sytuacja ma też miejsce w przypadku Uniwersytetu Łódzkiego, który awansował w tym roku na trzecie miejsce na podium, a także uniwersytetów Gdańskiego i Szczecińskiego.

Zmiana formuły sprawiła, że tegoroczne zestawienie skróciło się do 23 pozycji, ale wciąż rywalizacja o miejsca była często bardzo wyrównana – znacznie bardziej niż w przypadku uczelni ekonomicznych. W rankingu studiów ekonomicznych o kolejności decydowały nierzadko ułamki pkt – np. czwarty w tym roku Uniwersytet Jagielloński od trzeciego miejsca na podium dzieli jedynie 0,33 pkt.

Przepustka do kariery

Uniwersytet Warszawski, zwycięzca rankingu studiów ekonomicznych na uczelniach nieekonomicznych, uzyskał wysoką punktację w każdej z czterech kategorii, a zdecydowanym liderem jest pod względem potencjału naukowego. UW zajął też pierwsze miejsce w konkursie, który wyłonił dziesięć uczelni, które w przyszłości staną się uczelniami badawczymi.

Uniwersytet Warszawski jest w pierwszej trójce pod względem jakości nauczania na kierunkach ekonomicznych – wyprzedziły go w tej kategorii Politechnika Poznańska i – o włos (0,4 pkt) – krakowska AGH. W najwyżej punktowanej kategorii karier absolwentów UW zajął w tym roku piąte miejsce, mimo że jest zdecydowanym liderem pod względem wysokości średnich zarobków absolwentów kierunków ekonomicznych w pierwszym roku po dyplomie.

Średnie wynagrodzenie osób kończących studia ekonomiczne na UW przekracza 4,5 tys. zł brutto i jest niemal na poziomie średniej płacy w powiatach, w których płacą ZUS. To najlepszy wynik spośród 23 ocenianych uczelni.

W pierwszej trójce szkół wyższych zapewniających najwyższe zarobki po studiach ekonomicznych dominują jednak politechniki – drugie miejsce zajęła Politechnika Gdańska, a na trzecim uplasowała się Politechnika Warszawska ze średnią 3,6 tys. zł brutto. Dla gdańskiej uczelni średnia płaca absolwenta z 2017 r. przekraczała w pierwszym roku po dyplomie 3,8 tys. zł brutto miesięcznie, co oznacza 84 proc. średniego wynagrodzenia w powiecie, gdzie płacił ZUS.

Ten wynik wraz z poprawą względnego wskaźnika zarobków absolwentów przyczynił się do wygranej PG w kluczowej kategorii: kariery absolwentów. Bardzo pomogło to gdańskiej uczelni w awansie na drugie miejsce w całym rankingu.

Na trzeciej pozycji na podium uplasował się Uniwersytet Łódzki, który również w kategorii karier absolwentów zajął trzecie miejsce ex aequo z Uniwersytetem Jagiellońskim. Wiceliderem tej kategorii jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; absolwenci kierunków ekonomicznych na SGGW w niespełna dwa miesiące po dyplomie znajdują pracę i zarabiają średnio 3,4 tys. zł brutto.

Oferta dla cudzoziemca

Więcej – bo ponad 3,6 tys. zł brutto– zarabiają w pierwszym roku po dyplomie absolwenci studiów ekonomicznych niepublicznej Akademii WSB, którzy dobrze też wypadają na tle średnich płac w powiatach, gdzie płacą ZUS (81 proc.). Uczelnia z Dąbrowy Górniczej jest liderem umiędzynarodowienia – 27 proc. studentów na kierunkach ekonomicznych to cudzoziemcy. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Uniwersytet Jagielloński z 15-proc. udziałem obcokrajowców na studiach ekonomicznych, a trzecie AGH (14 proc.) Na szóstym miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski, gdzie na kierunkach ekonomicznych prawie co dziesiąty student ma zagraniczny paszport. Ponaddwukrotnie większy jest ten odsetek na kierunkach prowadzonych przez WNE UW.

Akademia WSB zajęła w tym roku 13. miejsce – jej punktację w kluczowej kategorii losów absolwentów obniżył spadek względnego wskaźnika zarobków z 2017 r. w porównaniu z 2016 r. Absolwenci studiów ekonomicznych w Akademii WSB najszybciej znajdują pracę – w niespełna miesiąc po dyplomie. Uczelnia wyprzedza tu nawet lidera rankingu, Uniwersytet Warszawski, którego absolwenci z 2017 r. podejmowali pracę w 1,3 miesiąca po zakończeniu studiów.

Ale przy dobrej koniunkturze na rynku pracy czas między ukończeniem studiów a podjęciem pracy nie musi być tożsamy z okresem jej poszukiwania. Więcej o starcie zawodowym mówią więc dzisiaj zarobki absolwentów – a tu wygrywają ci z dyplomem UW.

Pod tym względem najtrudniejszy start zawodowy mają absolwenci kierunków ekonomicznych na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, który zajął przedostatnie miejsce. Ich średnie zarobki w pierwszym roku po dyplomie nie sięgają 2 tys. zł brutto. To niespełna połowa średniej płacy w powiatach, gdzie płacą ZUS.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA