Budownictwo

Unibep: Apetyt na Mieszkanie+

Za tydzień dowiemy się, która firma wygrała konkurs zorganizowany przez PFR Nieruchomości (wcześniej BGK Nieruchomości) na opracowanie technologii budownictwa z prefabrykatów.
Foto: Fotolia

Rozstrzygnięcie zaplanowano na 14 grudnia, wśród czwórki finalistów jest Unihouse. Spółka zależna giełdowego Unibepu zgłosiła technologię budownictwa modułowego z drewna. Dzięki temu koszt realizacji wynosi zaledwie 3 tys. zł netto za mkw., a montaż wyprodukowanych w fabryce modułów w czterokondygnacyjny budynek trwa tylko kilkanaście dni. Unihouse liczy, że nawet jeśli nie wygra w konkursie zorganizowanym z myślą o programie Mieszkanie+, to zainteresuje produktem samorządy. – W planach mamy budowę 100 tys. lokali w ciągu dekady. Będziemy rozwijać budownictwo z prefabrykatów, co powinno obniżyć koszty realizacji inwestycji – mówi Tomasz Górnicki, wiceprezes PFR Nieruchomości.

– Budownictwo modułowe i kontenerowe zdobywa w Polsce coraz większą popularność. W technologii prefabrykowanej powstają już domy mieszkalne, hotele, centra handlowe, szkoły i przedszkola – podkreśla Klaudia Jastrzębska, analityk rynku nieruchomości firmy Amron.

– Obiekty budowane przy wykorzystaniu tej technologii nie odbiegają od standardów spotykanych przy technologii tradycyjnej. Szacuje, że koszt budowy całorocznego domu z kontenerów to około 3 tys. zł za mkw. w standardzie pod klucz plus koszty transportu i montażu. Z kolei koszt budowy modułów szkieletowych to 1,4 tys. zł za mkw. w stanie surowym zamkniętym, a z keramzytobetonu – 1,7 tys. zł. Wykończenie w standardzie pod klucz to dodatkowo 600–900 zł za mkw. – dodaje.

Notowania akcji na stronie:

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.