REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

PZFD: wsparcie dla branży zasadne

Branżowa gildia chce, by państwo objęło firmy tarczą antykryzysową. Dane GUS za maj świadczą o narastających problemach.

Sprzedaż mieszkań się skurczyła, a obligacje spłacać trzeba.

Foto: materiały prasowe

Według Polskiego Związku Firm Deweloperskich budowniczowie mieszkań zasługują na wsparcie państwa – czego im odmówiono – ponieważ majowe odczyty potwierdzają trudną sytuację branży. W maju liczba mieszkań, które deweloperzy rozpoczęli stawiać, skurczyła się rok do roku o 45 proc., a liczba mieszkań objęta pozwoleniami na budowę o 36 proc. W części dużych aglomeracji spadki są jeszcze głębsze.

Płynność pod presją

– Spadek liczby mieszkań objętych pozwoleniami częściowo wynika z problemów z uzyskiwaniem decyzji administracyjnych, co jest efektem przejściowego zawieszenia pracy urzędów – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD. – Najbardziej niepokojący jest drastyczny spadek liczby nowo rozpoczynanych inwestycji, co wskazuje na trudności w pozyskiwaniu finansowania na nowe projekty oraz dużą niepewność co do popytu. W ślad za spadkiem nowych inwestycji można się spodziewać ograniczenia zamówień na materiały budowlane i redukcji zatrudnienia na budowach – dodaje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA