REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Echo Investment:Na polskim rynku nie ma już miejsca na duże galerie

Otwarta w czwartek, licząca 75 tys. mkw. powierzchni najmu Galeria Młociny, w której 30 proc. udziałów ma Echo Investment, to prawdopodobnie jeden z ostatnich tej skali nowych obiektów handlowych nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju. Nasycenie tym formatem jest już duże, dziś deweloperzy stawiają głównie parki handlowe, czyli obiekty po kilkanaście tysięcy mkw. najmu, w mniejszych miejscowościach.

Budżet na Galerię Młociny wyniósł około 1,5 mld zł, z czego budowa pochłonęła 640 mln zł.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

W rezerwie jest jeszcze Galeria Wilanów w Warszawie (61 tys. mkw.), ale wydaje się, że procedury planistyczne jeszcze długo będą blokować ten projekt (deweloper GTC lokuje datę oddania obiektu między 2021 a 2025 r.).

Mimo rosnącego udziału zakupów online czy niedzielnego zakazu handlu właściciel Galerii Młociny, notowana na giełdzie w Johannesburgu firma EPP, bardzo dobrze ocenia perspektywy sektora nad Wisłą. To dlatego w ostatnich latach przedsiębiorstwo zainwestowało ogromne kwoty w tutejsze nieruchomości handlowe, osiągając status największego gracza. Dziś wartość portfela EPP sięga 2,5 mld euro (prawie 11 mld zł). Na koniec zeszłego roku było w nim ponad 19 centrów o łącznej powierzchni 680 tys. mkw., odwiedzonych przez 100 mln klientów. Taki portfel pozwolił firmie zarobić niemal 100 mln euro (430 mln zł). – Polska gospodarka ma za sobą ćwierćwiecze nieprzerwanego wzrostu i ten trend będzie kontynuowany w perspektywie co najmniej dekady. Społeczeństwo się bogaci, klasa średnia konsumuje, co przekłada się na wzrost sprzedaży detalicznej – powiedział Hadley Dean, prezes EPP. ar

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA