REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Co z dywidendami, gdy gotówka królem

Korekta notowań budowniczych mieszkań teoretycznie może zachęcać do gry pod wyższą stopę dywidendy. Spółki co prawda księgują wysokie zyski za 2019 r., ale pandemia może mocno pomieszać szyki.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Deweloperzy mieszkaniowi zbierają żniwa, księgując w sprawozdaniach zyski z mieszkań sprzedawanych w szczycie boomu. Dom Development rozochocił rynek, rekomendując na początku marca przeznaczenie niemal całego rekordowego zarobku z 2019 r. na wypłatę dla akcjonariuszy – 9,5 zł na walor. W chwili ogłaszania rekomendacji dawało to stopę dywidendy rzędu 9,1 proc., ale jeszcze kilka dni temu papiery można było kupić po 71,2 zł, co daje stopę ponad 13 proc. Szkopuł w tym, że dniem ustalenia prawa do dywidendy ma być dopiero 18 czerwca, a na rynkach dominuje niepewność i zmienność. Może się okazać, że deweloperzy nie będą skłonni sypać pieniędzmi.

Zbieranie zapasów

Taką niemiłą niespodziankę sprawił Atal, który w ostatnich dwóch latach wypłacał 80–100 proc. zysku, przy dwucyfrowych stopach. Na fali ostatniej przeceny kurs dewelopera spadł o 30 proc. Firma w 2019 r. zarobiła 112 mln zł, czyli 2,89 zł na papier. Przy założeniu wypłaty całego zysku akcjonariuszom – a tego nie wykluczał prezes Zbigniew Juroszek w wywiadzie dla „Parkietu" na początku marca – dawałoby to stopę ponad 10 proc. wobec czwartkowego zamknięcia. Atal jednak, z uwagi na nieznane konsekwencje pandemii, zdecydował się rekomendować przekazanie zysku na kapitał zapasowy. Inwestorom nie spodobało się ostrożne podejście firmy, nic dziwnego, że w piątek kurs nurkował o nawet 9 proc., do 25 zł.

O dywidendzie nic nie mówi Ronson, który ogłosił już wyniki, a jego polityka zakłada wypłacanie co najmniej 9,84 mln zł, co daje 0,06 zł na akcję. W 2019 r. zarobek netto wyniósł 0,11 zł na walor. Temu, kto w ostatnich dniach złapał papiery po 0,61 zł, teoretycznie daje to stopę blisko 10 proc.

Monitoring sytuacji

Z szafowaniem gotówką czeka też deweloper komercyjny, lider indeksu WIG-nieruchomości, GTC. Spółka co roku płaci dywidendę, dla zainteresowanych również w akcjach nowej emisji. Zarząd podkreślił, że dywidenda w tym roku uzależniona jest od dynamiki rynku i rozwoju sytuacji na świecie.

Wracając do Domu Development, czy z uwagi na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość, rosnącą ostrożność innych firm, rekomendację z początku marca należy brać za pewnik?

„Każda decyzja dotycząca dywidendy jest przekazywana w formie raportu bieżącego" – ucina pytanie warszawska firma.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA