Polska ceni tyczkarzy

Biznes i sport › Polski lekkoatleta, który ma obrotnego menedżera i staje na podium mistrzostw świata lub Europy, w ciągu roku zarabia od 500 tys. do 1 mln zł. Bardzo ważne jest wsparcie państwa i kontrakty sponsorskie.

Aktualizacja: 15.02.2020 10:30 Publikacja: 15.02.2020 10:19

Reprezentujący Szwecję Armand Duplantis, który kilka dni temu w Toruniu pobił rekord świata w skoku

Reprezentujący Szwecję Armand Duplantis, który kilka dni temu w Toruniu pobił rekord świata w skoku o tyczce, jest dziś jednym z najgorętszych nazwisk w lekkiej atletyce. Może liczyć na 25–30 tys. dolarów za udział w mityngu. Fot.

Foto: AFP, Łukasz szeląg Łukasz szeląg

Złoty medal ubiegłorocznych mistrzostw świata w Dausze World Athletics (dawniej: IAAF, Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) wyceniła na 60 tys. dolarów. Srebro to 30 tys., brąz – 20 tys., a ósme miejsce (ostatnie premiowane) – 4 tys. Najlepsza sztafeta zarobiła 80 tys. dolarów, ale do podziału. Paniom ze sztafety 4x400 m trenowanej przez Aleksandra Matusińskiego, która zdobyła w stolicy Kataru wicemistrzostwo globu, wpadła do kieszeni połowa tej kwoty.

Dodatkową premię (100 tys. USD) za rekord świata zgarnęła w Dausze amerykańska płotkarka Dalilah Muhammad oraz jej rodacy, którzy pobiegli w sztafetowym mikście. Półtora roku wcześniej, podczas halowych mistrzostw świata w Birmingham, czek na 90 tys. USD (40 tys. za złoto, 50 tys. USD za rekord globu, zawody pod dachem wyceniane są niżej niż na stadionie) odebrała polska sztafeta 4x400 m ułożona przez Józefa Lisowskiego: Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina i Patryk Adamczyk.

Pozostało 86% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?
Parkiet PLUS
Straszyły PRS-y, teraz straszą REIT-y
Parkiet PLUS
Cyfrowy Polsat ma przed sobą rok największych inwestycji w 5G i OZE
Parkiet PLUS
Co oznacza powrót obaw o inflację dla inwestorów z rynku obligacji
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Parkiet PLUS
Gwóźdź do trumny banków Czarneckiego?
Parkiet PLUS
Sześć lat po GetBacku i wiele niewiadomych