Banki

BNP Paribas: Wyniki obciążone przez większe koszty

BNP Paribas Bank Polska miał w III kwartale 115 mln zł zysku netto, o blisko 20 proc. mniej, niż zakładała średnia prognoz. Zysk spadł przez rok o 12 proc., a kwartalnie o 47 proc.
Foto: parkiet.com

O ile podstawowe przychody okazały się zgodnie z oczekiwaniami silne i urosły przez rok o ponad 50 proc., o tyle niższy niż prognozowany zysk oraz jego spadek rok do roku to efekt nieco większych kosztów działania i salda odpisów. Koszty integracji wyniosły 103 mln zł, a rezerwy na wyrok sądu dotyczący sprawy opcyjnej klienta korporacyjnego ponad 11 mln zł, do tego doszły mniejsze rezerwy na łącznie 9 mln zł. Już wcześniej bank informował o innej rezerwie, w wysokości 49 mln zł, na proporcjonalny zwrot prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. „Znormalizowany", czyli bez zdarzeń jednorazowych, zysk banku wyniósłby 198 mln zł.

Po trzech kwartałach bank ma 493 mln zł zysku netto, o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. Znormalizowany wynik urósłby o 113 proc., do 709 mln zł. Wcześniejsze prognozy analityków, które nie zawierały jeszcze rezerw na wyrok TSUE w sprawie kredytów konsumenckich, zakładały, że w całym roku bank wypracuje około 700 mln zł zysku netto.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.