REKLAMA
REKLAMA

Banki

Getin Noble nie pozyskał inwestora

Leszek Czarnecki odrzucił złożone w połowie czerwca oferty inwestorów i nie zamierza kontynuować rozmów o nie opartych. Zarząd kończy poszukiwania inwestora.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Getin Noble Bank otrzymał dziś informacje od doradcy inwestycyjnego reprezentującego bank w procesie pozyskiwania inwestora finansowego, że w ramach prowadzonych rozmów z wybranymi funduszami typu private equity w związku ze złożonymi przez nie niewiążącymi ofertami  nie udało się uzgodnić warunków finansowych transakcji mającej na celu dokapitalizowanie banku.

Leszek Czarnecki, główny akcjonariusz Getin Noble Banku kontrolujący blisko 63 proc. akcji, oświadczył, że w związku z tym, że nie udało się ostatecznie ustalić warunków finansowych transakcji, nie zamierza kontynuować rozmów w oparciu o oferty.

Biorąc to pod uwagę zarząd Getin Noble Banku podjął decyzję o zakończeniu działań podjętych w grudniu ubiegłego roku, związanych z prowadzonym procesem pozyskania inwestora finansowego, który dokapitalizowałby bank. Poinformował, że przygotowuje strategię działania zakładającą wzmocnienie pozycji kapitałowej banku i osiągnięcie krajowych norm regulacyjnych poprzez trwałą odbudowę dochodowości. Dodano, że bank nie wyklucza możliwości podjęcia w przyszłości działań w zakresie pozyskania zewnętrznego kapitału.

W połowie czerwca doradca reprezentujący Getin Noble Bank w procesie poszukiwania inwestora finansowego otrzymał dwie niewiążące oferty od wybranych funduszy private equity, dopuszczonych w lutym do badania due diligence banku, dotyczące jego dokapitalizowania. Ich nazw nie ujawniono.

- Odczytywałbym tę informację w  kontekście niedawnych wypowiedzi prezesa banku Artura Klimczaka, który mówił, że Getin Noble nie jest na sprzedaż za symboliczną złotówkę. Nie wiedząc, czy zaoferowana przez inwestorów cena jest odpowiednio wyższa i  czy satysfakcjonowałaby dotychczasowego głównego akcjonariusza, trudno prognozować, jak się proces zakończy – komentował wtedy na naszych łamach Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.

Dzisiaj na GPW za akcję Getinu płacono 0,42 zł, kapitalizacja banku sięgała 440 mln zł. Przez rok kurs akcji spadł o ponad 50 proc., przez trzy lata o 70 proc. a przez pięć – o 95 proc. Potrzeby kapitałowe Getinu analitycy szacują na co najmniej 1,5 mld zł.

Inwestora wciąż poszukuje Idea Bank, którego głównym akcjonariuszem również jest Czarnecki. Bank ten ma znacznie większy problem, jego luka kapitałowa również szacowana jest na co najmniej 1,5 mld zł przy bilansie rzędu 20 mld zł przy 55 mld zł Getinu (19 mld zł vs 46 mld zł depozytów).  Na początki lipca Idea poinformowała, że otrzymał od doradcy transakcyjnego zawiadomienie, że dopuści nowo wybrany fundusz private equity, który jest zainteresowany kupnem jego akcji, do ograniczonego due diligence. Biorąc pod uwagę model biznesowy, potrzeby kapitałowę i skalę Idei szanse na pozyskanie przez nią inwestora są jeszcze mniejsze niż były w Getinie.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA