Banki

Nowe wymogi kapitałowe będą dla banków dużym wyzwaniem

Spełnienie odpowiednich poziomów MREL, czyli funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowanych, może wymagać od polskiego sektora bankowego emisji w ciągu paru lat obligacji wartych ponad 70 mld zł.
Foto: 123rf

Narodowy Bank Polski przyznaje, że wprawdzie spełnienie przez banki wymogów MREL ograniczy ryzyko w systemie finansowym i zapewni lepszą wykonalność planów przymusowej restrukturyzacji, ale samo spełnienie tych wymogów będzie dużym wyzwaniem.

Mały polski rynek długu

MREL to nowy wymóg banków dotyczący funduszy własnych i zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji w razie ich problemów finansowych. Będzie obowiązywał od początku 2023 r., ale już teraz NBP zwraca uwagę, że ze względu na skalę zapotrzebowania na kapitał lub obligacje spełnienie tego wymogu będzie dużym wyzwaniem. Banki w Polsce do tej pory w niewielkim stopniu finansowały się długiem i będą musiały znaleźć nabywców na nowe papiery. Przełoży się to na wzrost średnich kosztów finansowania w porównaniu z obecnym modelem opartym na depozytach klientów detalicznych i firm – dodaje NBP.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.