REKLAMA
REKLAMA

Banki

Jak obniżki stóp uderzą w Pekao

Bank szacuje, że trzy obniżki stóp procentowych przeprowadzone przez RPP obniżą jego zysk netto nawet o około 700 mln zł.
Foto: materiały prasowe

Pekao przypomina, że na jego wyniki szczególnie istotne wpłyną decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stopy referencyjnej z 17 marca, 8 kwietnia (po 50 pb) oraz 28 maja (o 40 pb), czyli łącznie o 140 pb, do 10 pb. „Powyższe trzy decyzje o obniżce stóp łącznie zmniejszą wynik finansowy netto grupy w tym roku o około 650-700 mln zł wskutek obniżenia marży odsetkowej o około 45 punktów bazowych. Precyzyjny wpływ tychże decyzji na wynik będzie uzależniony od kształtu krzywej dochodowości oraz od realizacji założeń biznesowych przyjętych przez grupę" – podał bank w komunikacie.

Wcześniej Pekao szacował, że jedna obniżka o 50 pb oznacza ubytek wyniku netto o 200-250 mln zł wskutek obniżenia marży odsetkowej o około 15 pb. Wyraźnie więc widać, że ostatnia obniżka jest bardziej dotkliwa, bo bankowi trudno już obniżyć koszty finansowania depozytami (zbliżają się już do zera).

Ubytek wyniku netto rzędu 650-700 mln zł w skali roku jest duży, bo w 2019 r. Pekao miał 2,17 mld zł zysku netto, a przed pandemią prognozowano, że w tym może urosnąć do 2,5 mld zł (później prognozy skorygowano już po dwóch obniżkach o łącznie 100 pb do 1,6 mld zł).

Jednak wielką niewiadomą, i bardzo mocno rzutującą na zysk, jest wielkość odpisów. Banki same przyznają, że na razie trudno im oszacować wielkość wzrostu kosztów ryzyka.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA