REKLAMA
REKLAMA

Banki

Jak kosztowne będą dla banków ustawowe wakacje kredytowe?

W Sejmie trwają prace nad tzw. tarczą antykryzysową 4.0, w której znalazły się zapisy o ustawowych wakacjach kredytowych.
Foto: Adobestock

Propozycja rządu zakłada, że bank musiałby automatycznie zawiesić wykonanie umowy od momentu doręczenia przez kredytodawcę wniosku (przyjmowane od około 20 marca wnioski o wakacje kredytowe przez banki są analizowane i część z nich – około 15 proc. – jest odrzucana). Oznaczałoby to zawieszenie obowiązku płatności rat: zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Maksymalne zawieszenie miałoby obowiązywać do trzech miesięcy, w tym okresie kredytodawca nie może pobierać żadnych innych opłat, z wyjątkiem świadczeń pieniężnych, które wynikają z posiadanych przez kredytobiorcę ubezpieczeń powiązanych z umową kredytu.

Dotychczas większość banków w ramach swoich wakacji kredytowych (różnie było w poszczególnych instytucjach) zawieszała jedynie spłatę raty kapitałowej. Skoro nie był spłacany kapitał, to wartość kredytu rosła i ostatecznie klient zapłaciłby nieco większe odsetki w całym okresie kredytu. Z tego powodu dla banków te dobrowolnie oferowane wakacje kredytowe oznaczały nieznacznie większy przychód z odsetek. Proponowane teraz rozwiązania mają być zupełnie bezpłatne, więc klient zapłaci wprawdzie tyle samo odsetek, co bez wakacji, ale później. Z ekonomicznego punktu widzenia to korzyść dla niego, ale koszt dla banków.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA