REKLAMA
REKLAMA

Banki

Rajd na akcjach Getin Noble i Idea Banku

Dzisiejsza sesja jest kolejną wzrostową z rzędu. Tylko przez 10 dni banki Leszka Czarneckiego zyskały odpowiednio 60 proc. i aż 200 proc.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Dziś akcje Getin Noble Banku, większego z tej dwójki, podrożały na porannym fixingu (bank z powodu swojej „groszowości" trafił na listę alertów i notowany jest w systemie z podwójnym fixingiem) o ponad 14 proc., do 0,64 zł. Idea Bank zyskuje aż 31 proc. i kurs sięga już 7,94 zł, choć chwilowo notowania były zawieszane z powodu nierównowagi popytu i podaży. Zwyżkom notowań obu tych banków towarzyszą wzmożone obroty.

Czytaj także: Jest szansa na inwestora, ale to dopiero pierwszy krok

Tylko przez 10 sesji akcje Getin Noble podrożały o 60 proc., a Idea Banku aż o 200 proc. Prawdopodobnie powodem zwyżek jest optymizm giełdowych inwestorów, że Czarneckiemu uda się znaleźć fundusz private equity, który wesprze jego banki kapitałowo.

Warto jednak pamiętać, że zanim kurs odbił, to roczne stopy zwrotu sięgały odpowiednio ok. 80 proc. i 90 proc., więc notowania były bardzo mocno zdołowane, do czego przyczyniły się słabe wyniki biznesowe obu banków, do tego doszła listopadowa afera KNF, która dotyczyła także Leszka Czarneckiego i Getinu, a w przypadku Idei problemem są sprawy postgetbackowe.

Bank w imieniu Polskiego Domu Maklerskiego składał klientom propozycje kupna tych obligacji windykatora (już upadłego), a PDM dostał właśnie od UOKiK 2 mln zł kary. UOKiK bada też działania Idea Banku. W tym przypadku oprócz rozpowszechniania nieprawdziwych informacji przy oferowaniu obligacji dochodzi jeszcze kwestia misselingu. Przedstawiciele urzędu podkreślają, że wpłynęło ponad 400 skarg na bank, a zarzuty są poważne. Aktualnie trwa proces weryfikacji informacji, a decyzję w sprawie Idea Banku mamy poznać w ciągu najbliższych miesięcy. Urząd stwierdził, że klienci mogą składać zażalenia i wnioskować o zwrot zainwestowanych pieniędzy. Na razie Idea wyszła z propozycją polubownego rozwiązania sprawy do około 120 klientów, w przypadku których sam uznał naruszenia. Zawiązał na ten cel 14 mln zł rezerwy i deklarował, że kwota ta już nie wzrośnie.

Notowania zarówno Getin Noble jak i Idea Banku są już powyżej kryzysu z połowy listopada, gdy burza medialna wokół afery KNF dotknęła te banki. Niektórzy ich klienci zdecydowali się wycofać część depozytów i problemy płynnościowe były prawdopodobnie na tyle duże, że konieczne było wsparcie płynnością z Narodowego Banku Polskiego.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA