Banki

Dywidendy banków na twardych warunkach

EBC zgodnie z przewidywaniami przywrócił możliwość podziału zysku przez banki ze strefy euro, ale tylko po spełnieniu rygorystycznych warunków.
Foto: AdobeStock

Banki w strefie euro będą mogły wypłacić do 15 proc. z zakumulowanych zysków z lat 2019 i 2020 oraz nie więcej niż 0,2 proc. wartości ich kapitałów CET1 (kapitał akcyjny najwyższej jakości) – wynika z rekomendacji Europejskiego Banku Centralnego.

EBC w marcu z powodu pandemii i obaw o jej wpływ na gospodarkę oraz spłacalność kredytów i kapitały banków wstrzymał wypłatę dywidend w tym roku i skupy akcji własnych.

Aby wrócić do podziału zysków banki będą musiały przekonać do tego regulatora swoją zyskownością i udowodnić, że ich kapitały są odpowiednio wysokie, aby zamortyzować uderzenie spowodowane pandemią. – Powoli wychodzimy z wielkiej niepewności, szczepionki są coraz bliżej i perspektywy makroekonomiczne lekko poprawiają się, więc nie możemy „udawać Boga” w nieskończoność – powiedział Andrea Enria, szef rady nadzorczej EBC. Regulator podtrzymał swoje stanowisko dotyczące bonusów zalecając ostrożność i preferując ich wypłatę w formie niegotówkowej, ale za to w formie np. akcji.

Nowe wytyczne będą obowiązywać do końca września przyszłego roku, czyli punktu – z wyjątkiem „nadzwyczajnych niekorzystnych wydarzeń” – EBC wróci do swojej typowej formy oceny planów dywidendowych i kapitałów banków.

EBC, mimo że przywrócił możliwość wypłat dywidend i oceny europejskiego sektora bankowego jako „silnego”, przyjął bardziej ostrożną politykę dywidendową niż regulator w Wielkiej Brytanii, który przywrócił możliwość wypłat przez banki bez dodatkowych ograniczeń.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.