REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Fatalny rok giełd na świecie

Prawie wszystkie krajowe rynki akcji przyniosły inwestorom straty w 2018 roku. W najgorszej sytuacji byli inwestorzy z Argentyny i Turcji.
Foto: Adobestock

Jeszcze bardziej pesymistyczny obraz rynków akcji widzimy na zestawieniu Charlie'ego Bilello, szefa działu analiz w Pension Partners. Przedstawia on dotychczasowe stopy zwrotu światowych giełd w bieżącym roku, a także porównuje je z ubiegłorocznymi zyskami, jakie przynosiły poszczególne rynki. Ekspert posłużył się porównaniem indeksów tworzonych przez MSCI, które mają na celu pokazywanie kondycji giełd w poszczególnych krajach.

Foto: pbs.twimg.com

Jak widzimy na przedstawionym zestawieniu, jedynym indeksem tworzonym przez MSCI, który znajduje się w tym roku na plusie, jest ten dotyczący Rosji (urósł 3,6 proc.). Pewne szanse, aby jeszcze zaświecić na zielono w tym roku, ma MSCI Israel (jak na razie traci 0,9 proc.). Na drugim biegunie – co nie jest żadną niespodzianką – są indeksy akcji: argentyńskich (-52,4 proc.), tureckich (-42.9 proc.) oraz greckich (-32,6 proc.).

MSCI Poland w tym roku jest na razie 12,6 proc. na minusie (rok temu dał zarobić 55 proc.). Co składa się na nasz krajowy indeks? Ponad 45 proc. jego wagi to sektor finansowy.

źródło: MSCI (dane z 30.11.2018)

Foto: MSCI

SAŁ


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA