REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Przyszły rok będzie najlepszy od 2014 r., o ile tylko sytuacja dwóch najsłabszych banków nie przeszkodzi w wypłacie dywidend

Prognozowanie przyszłorocznych dywidend banków jest w tym roku o tyle łatwiejsze, że w marcu Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała średnioterminową politykę dywidendową, która ma obowiązywać w najbliższych latach.
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

Dzięki temu banki wiedzą wcześniej, jakie wymogi muszą spełniać, aby podzielić się zyskiem (wcześniej dowiadywały się o wymogach na nowy roku bardzo późno, bo najczęściej w grudniu). Jednak i teraz są pewne wątpliwości. To wysokość bufora stresstestowego dla banków chcących wypłacać wysokie dywidendy i dotyczyć będą PKO BP, Pekao i Handlowego, jednak dobre wyniki dwóch największych polskich banków w europejskich stress testach, będących podstawą do wyznaczenia tego bufora, wskazują, że ten element zagrożenia nie stanowi. Również zyski i współczynniki kapitałowe banków nie powinny przynieść niespodzianek. Ryzykiem jest jednak sytuacja w polskim sektorze bankowym. Chodzi o Getin Noble i Idea Bank, o których losy pojawiły się obawy po burzy politycznej wywołanej aferą taśmową KNF. To może rodzić obawy, że nadzór nakaże bankom zachowanie kapitału i zmniejszenie wypłaty dywidend lub wręcz ich wstrzymanie, gdyby sprawa przybrała zły obrót. Jeśli jednak nic takiego się nie wydarzy i przedstawione w powyższym tekście prognozy okażą się trafne, sześć giełdowych banków wypłaci w przyszłym roku 6,5 mld zł dywidend wobec 4,25 mld zł w tym roku z tych samych instytucji (duży wzrost to zasługa głównie PKO BP). Cały sektor może w 2019 r. wypłacić ok. 6,8 mld zł (45 proc. zysku branży), co oznaczać będzie najlepszy rok od 2014 r., gdy wypłacono 7,9 mld zł (jednak to stanowiło aż 55 proc. zysku sektora).


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA