REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Rynki wschodzące odbiły tylko na chwilę?

Listopad był dobrym miesiącem dla inwestorów mających w swoich portfelach akcje, zwłaszcza te uznawane za bardziej ryzykowne z rynków wschodzących. A co przyniesie grudzień?
Foto: 123rf

CDM Pekao w swoich comiesięcznych materiałach porównał listopadowe stopy zwrotu z poszczególnych grup akcji i obligacji (koszyki są tworzone przez brokera).

Czy tendencje z listopada się utrzymają? – Pomimo historycznej anomalii związanej z „efektem grudnia" podtrzymujemy negatywną perspektywę średnioterminową dla rynku akcji. Utrzymujemy też neutralną perspektywę dla rynku obligacji, przy czym celujemy w przełom roku na jej podwyższenie. Na chwilę obecną utrzymujemy perspektywę pozytywną dla segmentu rynku definiowanego jako niewrażliwy na koniunkturę rynkową, czyli absolutnej stopy zwrotu – czytamy w materiale „Perspektywy rynkowe. Grudzień 2018" z CDM Pekao.

źródło: CDM Pekao, „Perspektywy rynkowe. Grudzień 2018”.

Foto: CDM Pekao

– Pomimo bardzo dobrego zachowania rynków wschodzących w ostatnim miesiącu, obawiamy się, że odbicie nie będzie miało charakteru trwałego, a w historii najbardziej wrażliwe na negatywne sygnały z rynków były właśnie akcje spółek z krajów rozwijających się. Z tego wynika preferencja rynków rozwiniętych, przy czym po ewentualnym „Rajdzie Św. Mikołaja" należy w większym stopniu zwrócić uwagę na spółki defensywne (o stabilnych źródłach przychodów) niż cykliczne. Celowo nie uwzględniamy rynku europejskiego, co wynika z czynników specyficznych, podwyższających ryzyko tego regionu – analizują rynek akcji.

SAŁ


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA