Akademia inwestycyjna

Szansa na zyski zarezerwowana tylko dla odważnych

Wybór jest dość prosty. Albo pogodzimy się z niemal zerowymi odsetkami od lokat bankowych i będziemy czekać na spadek inflacji, bo to zmniejszy nasze realne straty, albo sięgniemy po bardziej ryzykowne sposoby pomnażania kapitału. Niestety, bez gwarancji, że faktycznie zarobimy.

Żeby oszczędności przyniosły zyski, albo przynajmniej nie traciły na wartości, trzeba się teraz postarać. Najprostsze sposoby, takie jak założenie lokaty w banku, już nie działają. Trzeba podjąć wysiłek i wybrać trochę trudniejsze, a jednocześnie bardziej ryzykowne, drogi pomnażania kapitału. Przydatna będzie w tym wiedza finansowa. Zdobycie jej może się okazać bardzo dobrą inwestycją.

Foto: Shutterstock

Średnie oprocentowanie lokat bankowych – według danych NBP – wynosiło w lipcu tego roku 0,4 proc. Uzyskanie takiej stawki w największych bankach jest trudne. Na przykład w PKO BP, mBanku czy Citi Handlowym stawki dla standardowych depozytów wynoszą 0,01 proc.

Więcej – nawet 1,5–2,5 proc. w skali roku – można zyskać, wybierając oferty mniejszych instytucji (np. Nest Bank, Alior Bank, Idea Bank) i spełniając dodatkowe warunki. Głównie chodzi o otwarcie konta osobistego, zasilanie go kwotami w określonej wysokości, płacenie kartą, deponowanie nowych środków. Z takiej promocji w danym banku można z reguły skorzystać raz. Lokaty są zazwyczaj krótkoterminowe, trzy- lub sześciomiesięczne. Do tego bank wypłaci wyższe odsetki tylko od limitowanej kwoty (np. od 1 tys. do 10 tys. zł).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.