Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Żeby oszczędności przyniosły zyski, albo przynajmniej nie traciły na wartości, trzeba się teraz postarać. Najprostsze sposoby, takie jak założenie lokaty w banku, już nie działają. Trzeba podjąć wysiłek i wybrać trochę trudniejsze, a jednocześnie bardziej ryzykowne, drogi pomnażania kapitału. Przydatna będzie w tym wiedza finansowa. Zdobycie jej może się okazać bardzo dobrą inwestycją.
Średnie oprocentowanie lokat bankowych – według danych NBP – wynosiło w lipcu tego roku 0,4 proc. Uzyskanie takiej stawki w największych bankach jest trudne. Na przykład w PKO BP, mBanku czy Citi Handlowym stawki dla standardowych depozytów wynoszą 0,01 proc.
Więcej – nawet 1,5–2,5 proc. w skali roku – można zyskać, wybierając oferty mniejszych instytucji (np. Nest Bank, Alior Bank, Idea Bank) i spełniając dodatkowe warunki. Głównie chodzi o otwarcie konta osobistego, zasilanie go kwotami w określonej wysokości, płacenie kartą, deponowanie nowych środków. Z takiej promocji w danym banku można z reguły skorzystać raz. Lokaty są zazwyczaj krótkoterminowe, trzy- lub sześciomiesięczne. Do tego bank wypłaci wyższe odsetki tylko od limitowanej kwoty (np. od 1 tys. do 10 tys. zł).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.
Zbiorcza informacja o wykorzystywanych produktach emerytalnych, zebranych kwotach, ich wpływie na wysokość emerytury i wskazówki co zrobić z wypłaconymi na koniec pieniędzmi – tego zdaniem uczestników XIX Forum Funduszy brakuje dziś oszczędzającym.
Długą listę pomysłów na rozruszanie oszczędności gospodarstw domowych i przesunięcie ich na rynek kapitałowy pokazali uczestnicy Forum Funduszy w pierwszym dniu obrad. Było o obniżkach podatków i o ich podwyżkach. Był też plan na stopy procentowe.