Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po pandemii 83 proc. Polaków zamierza oszczędzać, w tym blisko 20 proc. spośród tych, którzy nie planowali tego wcześniej. 40 proc. planuje wreszcie gdzieś wyjechać na wypoczynek, a 80 proc. uważa, że będzie częściej niż dotychczas poruszać się samochodem. 60 proc. deklaruje chęć korzystania z prywatnej opieki medycznej. Tak wynika z raportu „Jaka będzie Polska po epidemii?" przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych na zlecenie portalu ZmianySpoleczne.pl.
Jeśli chodzi o oszczędzanie, to niemal co piąty badany chce odkładać więcej niż przedtem. Wśród 30-latków zamierza tak zrobić prawie co trzecia osoba. Najmniej liczną grupą z podobnym postanowieniem są ludzie, którzy ukończyli już 70 lat. Częściej o oszczędzaniu myślą kobiety niż mężczyźni. Jedna piąta ankietowanych twierdzi, że zrezygnuje z zaciągania kredytu, bo woli wolne środki odkładać niż przeznaczać na spłatę zadłużenia. Najwyższy odsetek Polaków prezentujących taką postawę mieszka w małych miastach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.
Zbiorcza informacja o wykorzystywanych produktach emerytalnych, zebranych kwotach, ich wpływie na wysokość emerytury i wskazówki co zrobić z wypłaconymi na koniec pieniędzmi – tego zdaniem uczestników XIX Forum Funduszy brakuje dziś oszczędzającym.
Długą listę pomysłów na rozruszanie oszczędności gospodarstw domowych i przesunięcie ich na rynek kapitałowy pokazali uczestnicy Forum Funduszy w pierwszym dniu obrad. Było o obniżkach podatków i o ich podwyżkach. Był też plan na stopy procentowe.